Bombarďáci na houpačce

Pomůcky: Velká houpačka, hrnce, papírové koule
Orientační čas: 1 hod

Pokud seženete větší houpačku, můžete si zahrát na piloty bombardérů. Cílem hry je trefit (vybombardovat) z letící houpačky co nejvíce cílů.

Tato hra patří mezi lanové hry, ale její příprava je poměrně nenáročná. Stačí vyrobit dostatečně velkou houpačku (čím větší, tím lepší). My jsme používali pouze dlouhé lano zavěšené mezi stromy, na jehož konci byla pro lepší sezení přivázána krátká šprušle. Postačil by i větší uzel na laně.

Bombardér letící na cílem

Pak už potřebujete pouze cíle, používali jsme velké hrnce a barely (z méně hlubokých cílů bomby vyskakují). A dále bomby, může jít o šišky, malé míčky nebo papírové koule.

Cíle rozmístěte na jedné straně letové dráhy houpačky, okolo bodu, ve kterém se houpačka zastaví a pak letí zpět (ale nikoliv přímo pod dráhu houpačky, aby na ně nemohl nikdo spadnout).

A naopak na druhé straně bude startovní čára. Za ní nasedají piloti na houpačku. Pro jednodušší nasedání je tam umístěn špalek (houpačka je zde již výše nad zemí, takže se špatně nastupuje, zvláště menším dětem).

Startovní čára s nasedacím špalkem. Kdo nelétá, pomáhá nasedat a nabíjet.

A o co vlastně jde. Pilot nasedne na houpačku, jednou rukou se drží lana a v druhé drží bombu. Nesmí šlápnout za startovní čáru. Poté odstartuje, zhoupne se (sám nebo za pomoci spoluhráčů) a letí nad cíle na druhé straně. Během letu se pokusí odhodit bombu tak, aby zasáhl jeden z cílů (tj. bomba zůstala v hrnci či lavoru). Poté se vrací zpět. Za čárou může sestoupit, nebo se zhoupnout znovu (spoluhráči mu mohou podat další bombu).

Piloti se musí hodně vyklánět, aby se k cíli dostali co nejblíže.

Herních principů se dá vymyslet více. Je možné hrát například na družiny, kdy každý hráč z družiny bombarduje tak dlouho, dokud nezasáhne postupně všechny cíle. Pak se vystřídá a nastupuje další hráč. Kdo zrovna nelétá, pomáhá s nabíjením a směřováním hupu.

Nebo je možné cíle bodově ohodnotit a počítat, kdo nahází více bodů na třeba deset zhoupnutí.

Ale trefit se není snadné.

A nezapomeňte na bezpečnost. Prostor pod houpačku musí být vyčištěný kvůli možným pádům (žádné kameny, pařezy, větve,…). Také pozor na okolní stromy, prostor pro kyvadlo musí být volný.

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This