Diskgolf

Pomůcky: létající talíře
Orientační čas: 1,5 hod

Hru podobnou golfu, ve které se místo holí a míčků používají létající talíře, si můžete zahrát na volně přístupných hřištích v městských parcích nebo třeba na táboře či výpravě.

Diskgolf vznikl v 70 letech v USA a v poslední době je oblíbený i u nás. Je to hra vhodná pro dospělé i pro děti. Diskgolfová hřiště vznikají v mnoha městech a jsou volně přístupná. Stačí si jen přinést vlastní disky či obyčejný létající talíř a můžete si tuto zábavnou hru vyzkoušet.

Odhoz z výhoziště směrem ke koši.

Cílem diskgolfu je dostat disk (létající talíř) na co nejmenší počet hodů z určeného místa (výhoziště) do diskgolfového koše. Po prvním odhozu z výhoziště hází hráč dále z místa, kam disk dopadl, a pokračuje tak stále, dokud netrefí disk do koše.

Puttování (neboli dohazování disku do koše tak, aby v něm disk zůstal) je důležitou součástí hry a dá se na něm hodně získat či ztratit.

Diskgolfová hřiště mají 6-18 jamek, které se obvykle liší vzdáleností (50 – 200 m) a rozmanitostí terénu. V ČR najdeme přes 70 hřišť a vznikají stále nová. Zde najdete jejich aktuální seznam.

Hřiště na diskgolf

Pokud si ale chcete zahrát diskgolf třeba na táboře či venku na výpravě, nic tomu nebrání. Místo košů stačí označit strom či zatlouct do země kůl. Jde pak o to, tento cíl diskem trefit. Hráli jsme diskgolf i s bedničkou od zeleniny, do které bylo třeba disk trefit tak, aby zůstal uvnitř. Na táboře či na výpravě je o napínavou hru postaráno.

Zjednodušení hře neubírá na zajímavosti. Dá se hrát třeba i s jediným diskem, hráči si na místo dopadu disku umístí osobní značku a diskem hraje další v pořadí (při větším počtu hráčů se ale hra protahuje). Hřiště nemusí být ani připravené předem, stačí vždy označit nový cíl (novou jamku) a postupně zvyšovat obtížnost. Pozor na terén, už jsme také lovili disk z rybníka (bohužel, ten náš disk neplaval).

Pravidla jsou stejně jednoduchá na speciálním hřišti i na louce. Podobně jako v golfu jde o to, zahrát celé hřiště na co nejméně hodů. Na jamce se hráči střídají, hází vždy ten, kdo je od koše nejdále. Při hře méně zkušených „diskgolfistů“ je třeba centrálně počítat zúčastněným skóre (počet pokusů), protože při systému, kdy hází vždy ten, kdo je od jamky nejdále, přibývá někdy poslednímu počet hodů rychleji. Po přesunu na další jamku odhazují hráči v pořadí od nejnižšího skóre.

Při hře na městských hřištích, kde jsou napevno nainstalované kovové koše s tlumícími řetězy (pro snazší umístění disku do koše), má hra zase jiné kouzlo. Koše bývají někdy dost daleko a vyplatí se mít lepší vybavení, obyčejný talíř moc daleko neletí (hlavně, fouká-li trochu vítr).

Diskgolfový koš

Na diskgolf se totiž používají speciální disky, jsou tvrdší, létají dál a nehodí se ke klasickému házení z ruky do ruky. Hráči jich obvykle mají několik s různými vlastnostmi a pro konkrétní hod vybírají ten nejvhodnější (disky se mohou po každém hodu měnit). Jeden disk pořídíte v ceně od 300 Kč.

Vpravo dva disky určené na diskgolf, vlevo obyčejný létající talíř.

Ale samozřejmě není problém vyzkoušet si diskgolf s úplně normálním létajícím talířem. Třeba právě na nejbližší výpravě.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This