Jeng – jang – jong

Pomůcky: bez pomůcek
Orientační čas: 20 min

Jeng – jang – jong je krátká hříčka s podivným názvem. O vítězi rozhodují rychlé nohy a hlavně také náhoda, protože hráči proti sobě bojují střiháním (kámen-nůžky-papír).

Proč se této hře říká zrovna Jeng – jang – jong, nevím. Asi to bude mít něco společného s losováním/střiháním kámen – nůžky – papír, má to podobný rytmus.

Kámen - nůžky - papír
Kámen – nůžky – papír.

Hráče rozdělíme na dvě družstva. Ta se postaví proti sobě na startovní čáry ve vzdálenosti cca 50-70 m. Hráči v družstvu utvoří řadu – frontu s určeným pořadím.

Po startu vybíhají první hráči z každého družstva směrem k protivníkovi. Někde zhruba v polovině se proti-běžící hráči potkají. Na tomto místě si střihnou, tedy zahrají si kámen – nůžky – papír. Kdo střihání vyhraje, pokračuje ve svém běhu směrem k soupeři. V tu chvíli však od soupeře může vyběhnout hráč číslo dvě. Běžící hráči se zase někde potkají (tentokrát již blíže k jedné straně) a střihání se opakuje.

Cílem každého družstva je doběhnout až ke startovní čáře soupeře. Hráči to mohou ovlivnit pouze co nejrychlejším během (aby k setkání s protivníkem došlo vždy co nejdále od vlastní startovní čáry). Nicméně ve hře samozřejmě hraje velkou roli náhoda při střihání, která poměrně napínavě přesouvá bojovou (tedy střihací) linii z jedné strany na druhou.

Možný průběh hry. Hru vyhrálo družstvo A, do cíle doběhl jejich hráč číslo 2.
Možný průběh hry. Hráč který vyhraje střihání vždy pokračuje dále a proti němu vybíhá další soupeř. V tomto příkladu vyhrálo družstvo A, do cíle doběhl jejich hráč číslo 2.

Hráči, kteří při střihání prohrají, odcházejí zpět ke svému družstvu a řadí se nakonec fronty.

Hra není příliš dlouhá a obvykle hrajeme několik kol.

Při hře se hodí rozhodčí. Často vznikají spory v tom, kde přesně se proti-běžící hráči minuli a na kterém místě by se tedy mělo střihat.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This