Lidské kuželky

Pomůcky: lana, pytel, špalky
Orientační čas: 1,5 hod

Znáte hru Ruské kuželky. Tak si ji zkuste zahrát s lidmi místo kuželek a s velkým pytlem sena místo koule. A máte lidské kuželky.

Ruské kuželky asi znáte. Nepotřebujete k nim dráhu, ale kouli zavěšenou na provaze jako kyvadlo.  Pod koulí stojí postavené kuželky. Musíte hodit kouli z jedné strany tak, aby při cestě vpřed kuželky minula a naopak srazila jich co nejvíce při zpětném zhoupnutí.

A teď místo koule vezměte velký pytel plný sena, zavěšený opravdu vysoko mezi stromy. A místo kuželek postavte jednu družinu, na malé špalky, aby hráči-kuželky  byly trochu nestabilní. Druhá družina vrhá pytel a snaží se co nejvíce kuželek srazit ze špalků.

Lidské kuželky očekávají průlet pytle.
Lidské kuželky očekávají průlet pytle.

Příprava je trochu náročnější. Největší problém je zavěsit pytel opravdu vysoko. Nejlépe na nějaké lesní mýtině, spojíme ve výšce dva stromy lanem a z prostředka tohoto lana spustíme lano s pytlem. Délka závěsného lana musí být co nejdelší, alespoň 10 m. Opatrně při lezení na stromy.

Dále je to již jednoduché. Trochu vedle od středu závěsu postavíme malé špalíky, na které si stoupnou kuželky. Kuželky musí mít spojené ruce (drží se za zápěstí). Jakmile neudrží rovnováhu a spadnou ze špalku, dotknou se země, nebo rozpojí ruce, jsou sražené a odchází. Mají zakázáno pytel chytat, nebo se na něj věšet.

Družina, která sráží, hází postupně pytel od čáry, která je kus za kuželkami. Hozený pytel musí nejprve volně doletět před kuželky a může srážet teprve cestou zpět. Počítá se jen první zpětný průlet pytle, pak je potřeba ho zachytit.

Lidské kuželky
Při hře Lidské kuželky se hráči rozhodně nenudí.

Každý hodí jednou a spočítá se, kolik kuželek zůstalo na konci stát. Pak se družiny vymění. Můžeme odehrát několik kol.

Téma Lano

Získali jste pro svůj oddíl lano? Lano, lanové překážky a hry s lanem jsou pro tábornické oddíly zpestřením výprav i táborů a příležitostí k hravým i k náročnějším pohybovým aktivitám.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Lano

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Lano

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This