Přes propast

Pomůcky: lana, nářadí
Orientační čas: 2 hod

V konstrukční hře Přes propast je cílem družiny překonat „virtuální“ propast, aniž by do ní někdo spadl. 

V této konstrukční hře má družina za úkol překonat propast. Cílem je dostat na druhý břeh propasti co nejvíce lidí a v co nejkratším čase. Propasti se ale nikdo nesmí dotknout (spadnout do ní).

Přes propast
Přes propast – příprava konstrukce.

Propast je obvykle vyznačena na zemi dvěma lany, cca 4 m od sebe. Vzdálenost musí být taková, aby nešla přeskočit. Kdokoliv spadne  do propasti, vypadává a dále nesmí ostatním pomáhat. Stačí se jakkoliv dotknout, opřít apod. Taktéž veškerý materiál, který se dotkne propasti, je ztracený a družině je odebrán (výjimku tvoří lana a provazy, ty se mohou dotknout).

Družina začíná celá na jednom břehu. K dispozici  dostane omezené množství materiálu, např.:

 • 2 pracovní lana
 • 2 prádelní šňůry
 • 1 pila
 • 2 sekery

a dále mohou využít cokoliv přírodního, co najdou v lese.

 

Přes propast
Přes propast – jiné řešení.

O výsledku rozhoduje primárně počet členů, kteří se dostali na druhou stranu, sekundárně čas (tedy pokud tam dvě družiny dostanou stejný počet členů, vyhrává ta rychlejší). Dobré je též dát maximální limit na hru, např. 1 hod.

Problém obvykle bývá vymyslet konstrukci, pomocí které se prvnímu členovi podaří propast překonat. Pak už většinou není těžké natáhnout například lanovou lávku (opičí most), po které všichni přejdou.

Kdo spadne, vypadává
Kdo spadne, vypadává.

Obměny. Ztížená varianta je, že je zakázáno na druhém břehu cokoliv upevňovat nebo opírat. Veškeré konstrukce tedy musí být kotveny pouze na výchozím břehu a na cílový břeh hráči pouze doskakují. Hru je možné hrát také na louce, kde je to o to těžší, že v konstrukci nepomáhají stromy.

 

Téma Lano

Získali jste pro svůj oddíl lano? Lano, lanové překážky a hry s lanem jsou pro tábornické oddíly zpestřením výprav i táborů a příležitostí k hravým i k náročnějším pohybovým aktivitám.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma Lano

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu Lano

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This