Lodní bitva

Pomůcky: šátky
Orientační čas: 30 min

Po rozbouřeném moři plují těžké bitevní lodě. Jedna druhou se snaží potopit pomocí torpéd. Která loď zůstane na hladině jako poslední?

Na nedávné výpravě se odehrála tato velká námořní bitva. Neprobíhala sice úplně na moři, ale na veliké louce, což je skoro podobné.

Hráči se rozdělí na trojice, které představují jednu loď. Hráči na lodi stojí za sebou, jeden druhého drží za ramena a tak se také pohybují (většinu času). Důležité je, že mezi sebou nesmí mluvit.

Funkce na lodi

Každý hráč má v rámci lodi jinou úlohu.

  • Navigátor – stojí vzadu a celou loď řídí. Jako jediný z celé lodi vidí, ostatní dva mají zavázané oči šátkem. Má ruce na ramenou Trupu lodi a těmi mu předává dohodnuté pokyny (poplácání, natáčení atd.).
  • Trup lodi – stojí uprostřed, má zavázané oči. Má ruce na ramenou Torpéda, kterému předává pokyny od Navigátora.
  • Torpédo – stojí vepředu a má také zavázané oči. Ovládá ho Trup lodi podle pokynů Navigátora. Na zvláštní pokyn je možné Torpédo vystřelit.

Cíl hry

Cílem lodě je zasáhnout torpédem nepřátelskou loď. Resp. zasáhnout a potopit co nejvíce nepřátelských lodí a zároveň nebýt potopen cizím torpédem. Vyhrává loď, která na moři zůstane jako poslední.

Průběh hry

Hráči si nejprve mezi sebou domluví pokyny, které si budou pomocí rukou na ramenou předávat (poklepat, zatáhnout, tlačit atd.). Důležité jsou pokyny pro pohyb (jet, zastavit, zatočit). A dále pokyn pro výstřel Torpéda. Dobré je před vlastní hrou jízdu a pokyny chvilku trénovat.

Pak se lodě rozptýlí po louce a zaváží si oči. Na startovní pokyn se začnou pohybovat a strategicky manévrovat dle pokynů svých Navigátorů. Snaží se získat vhodnou pozici pro výstřel.

Ve chvíli, kdy Navigátor vyšle pokyn „výstřel“, se Torpédo odpojí a pohybuje se samostatně poslepu kupředu po dobu 10 sekund (než napočítá do deseti). Přitom má ruce natažené před sebe. Pokud během této doby narazí do nepřátelské lodi, je tato zničena, vybuchne a vypadává ze hry. Pokud ne, zastaví se torpédo na místě a čeká, až k němu dojede jeho loď a opět ho nabere – napojí.

Zásah platí pouze do lodi jako celku (třech či dvou spojených hráčů). Srazí-li se dvě vystřelená torpéda mezi sebou, není zničen nikdo. Pouze obě torpéda přeruší svůj pohyb a čekají na napojení.

Na napojení na loď čeká torpédo i v případě úspěšného zásahu (vše se odehrává beze slov). Navigátor potopené lodi sundá posádce šátky, všichni odejdou potichu stranou a mohou další hru mlčky sledovat. I pouhé sledování hry je pro potopenou loď docela zábavné.

Hru můžeme hrát na více kol a hráči si v lodích vymění pozice.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This