Lovci značek

Pomůcky: značená turistická trasa
Orientační čas: 45 min

Drobná hříčka Lovci značek zkrátí cestu po turistické značce a procvičí pozornost i předvídavost.

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Hra Lovci značek vypadá jednoduše, ale při dostatečné motivaci se změní ve velkou bitvu. Úkolem je jako první uvidět turistickou značku a „ulovit“ ji. Úspěšným lovcem je ten, kdo první zavolá: „Mám!“ Pokud skutečně je značka tam, kam lovec ukáže, připočte si ji ke svému úlovku. Jestliže se zmýlil, jeden úlovek si naopak odečte. Po prvních zkušenostech totiž ti podnikavější tuší, kde by značka mohla být, a riskují „střelu“ dřív, než značku doopravdy vidí. Jejich úlovek se však brzy začne zmenšovat, takže se „střelba naslepo“ drží v mezích únosnosti.

Lovci značek
Lovci značek

Zpočátku bývá na čele docela mela, každý chce být vepředu, aby o značku nepřišel. Aby náruživí lovci neběhali před ostatními, je lepší, když organizátor jde první a nikdo nesmí před něj. I tak je hlavně v zatáčkách cesty vpředu tlačenice, aby se lovci dostali do výhodnějších pozic, odkud lépe vidí. Jiná věc je, že si nikdo nemusí všimnout značky, vyskytující se čas od času v opačném směru, a teprve zvolání „Mám!“ ze zadních řad vyvolá zděšení u nepozorných dychtivců. Tuhle hru jsme hráli mnohokrát a vždy byla příjemným oživením jednotvárnějších částí cesty.

Hra je vhodná pro menší počet hráčů maximálně 6-10, aby měli šanci být mezi prvními na čele. Při delší cestě a větším počtu hráčů je možné ji zahrát také jako vyřazovací turnaj dvojic či trojic, aby se zamezilo výhodě prvních pozic. Tím, že jsou pak časové úseky pro jedno vyřazovací kolo kratší, nabývá hra na spádu a například střelba naslepo se stane významným taktickým prvkem.

O turistických značkách se více dozvíte v článku Turistické značky.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This