Staň se stromem

Pomůcky: pomůcky nejsou potřeba
Orientační čas: 15 min

Drobná pocitová hříčka Staň se stromem pro  vnímání přírody na osamocené výpravě i jako společná hra s oddílem.

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Hru Staň se stromem si můžeš zahrát kdykoliv a kdekoliv. Ale rozhodně nejlépe se hraje beze spěchu na mýtině, kde můžeš vidět nějaký pěkný vzrostlý strom a nic tě nebude rušit, ať už jsi na výpravě sám, s kamarády nebo s oddílem. Všichni zúčastnění se na chvíli stanou stromy a pocítí pevné spojení s okolní přírodou.

Pokud jsi sám, postav se tak, abys měl v zorném poli jen les, nejlépe s nějakým vzrostlým stromem. Vyber si jeden strom, chvíli ho pozoruj a snaž se pozorně vnímat všechno kolem. Že fouká vítr, svítí sluneční paprsek, nebo naopak nad tebou po obloze putují mračna. Potom zavři oči a představ si, jak se tvé nohy vnořují do půdy a přeměňují se v kořeny. Vše se děje pomalu, pomaličku. Ruce se stávají větvemi a tělo kmenem. Z kořenů proudí voda a živiny a z prstů jsou nejmenší větvičky.

Pociťuj jako strom čtvero ročních období. Léto přináší vítr, který čechrá tvé listy, na větvičkách rostou plody a kolem pobíhají veverky. Přichází podzim a tvoje listy se barví nejkrásnějšími barvami, postupně opadávají a ty ukládáš živiny zpět do kořenů, abys měl dost sil na zimu. Pak musíš vzdorovat zimním fujavicím a na tvoje větvě usedá sníh. A konečně, po dlouhé zimě nastává jaro a z kořenů znovu proudí síla. Začínají rašit první pupeny a květy, které se koupou ve slunečním svitu.

Prožil jsi celý rok v podobě stromu, je čas se vrátit. Ještě se stále zavřenýma očima vnímej z výšky okolí stromu. Všimni si také maličkých lidí, kteří tě pozorují. To jsi vlastně ty a tví kamarádi. Větvím se pomalu vrací podoba rukou a z kořenů se stávají zase nohy. Ještě chvíli drž oči zavřené. Urovnej si své pocity a ulož si do paměti, co všechno jsi průběhu hry pociťoval. Pak pomalu otevři oči. Možná jsi vnímal pocity stromu, který je právě před tebou.

Pokud je zúčastněných víc, je lepší, když zkušenější vypravěč svými slovy vypráví ostatním obsah předchozích odstavců. Pomalu vede všechny společně celou pocitovou hrou a citlivě přibližuje jednotlivá roční období.  Zážitky jsou v takovém případě hlubší a intenzivnější.

Hra se hodí i pro období, kdy je člověk osamělý, ať už z aktuálního důvodu koronavirové izolace, či potřebuje trochu pozitivních zážitků. Pocitové hry slouží k intenzivnímu vnímání přírody a vytvářejí silnější pouto s okolím. Nejsou to hry v pravém slova smyslu, nedávají se za ně body a vítězem jsou všichni zúčastnění. Přejeme, ať se vám při nich daří získat co nejhezčí zážitky.

 

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This