Jak na pravý úhel

S potřebou změřit v přírodě pravý úhel se táborník setká poměrně často. Existuje několik více či méně přesných metod, přinášíme jejich přehled. Znáš třeba metodu pomocí jediné rovné tyče?

Na co je na táboře potřeba pravý úhel? Třeba aby byla správně sestavená podsadu stanu (nebude-li do pravého úhlu, stran nebude sedět), nebo k měření vzdálenosti pomocí pravoúhlých trojúhelníků (když už jsme u toho měření), k vyměření volejbalového hřiště na táboře (a nejen volejbalového), k vyrobení táborové brány (aby nebyla nevzhledná)… máme pokračovat?

Je až překvapivé, kolik metod táborníci vymysleli (a samozřejmě nejen oni), protože pravý úhel se hodí leckde. Vezměme to od těch nejjednodušších způsobů (s tím co máme po ruce), až po tábornické lahůdky (které ale ne vždy vyžadují speciální pomůcky).

Rychlý odhad

Postav se a rozpaž ruce, očima snadno najdeš směr kolmý k rozpaženým rukám. Můžeš si také tlesknout nebo splácnout ruce před sebou, tak také najdeš kolmici k původnímu směru rozpažených rukou. Také každá kniha má pravý úhel v libovolném čtyř rohů. Stačí namířit do terénu a podívat se podél rohu v obou směrech.

List papíru

Ke složení pravého úhlu stačí libovolný papír, třeba nepravidelný. Stačí papír přehnout dvakrát na polovinu a v místě, kde jsou dva sklady vznikne přesný pravý úhel (pokud máš kancelářský papír, nemusíš nic překládat, pravý úhel je opět na každém ze čtyř rohů).

Provázek, uzlovačka, šňůra, lano

Naměř na provazu poměr délek 3:4:5, je úplně jedno jak dlouhý provaz máš k dispozici (čím delší, tím bude pravý úhel přesnější). Zvol jakoukoliv vzdálenost a nanes ji 3x, 4x a 5x. Mezi naměřenými úseky udělej uzlík (stačí v každém budoucím rohu). Když provaz s uzlíky složíš do trojúhelníku pode obrázku, bude největší úhel pravý. Někteří zálesácí mají poměr vzdáleností 3:4:5 vyznačený na uzlovačce, takže můžou pravý úhel sestavit kdekoliv a kdykoliv (viz článek Uzlovačka).

Jediná rovná tyč

Dostáváme se ke slíbené metodě s jedinou tyčí. Nejprve sestav rovnostranný trojúhelník. Libovolně dlouhou (lépe rovnou) tyč (hůl, prut, klacek) dej na zem a na konce polož kamínky (či jiné značky). Potom najdi třetí vrchol trojúhelníka (mrkni na obrázek, otáčej holí od každého kamínku, až bude vzdálenost stejná). Následně prodluž dvojnásobně libovolnou stranu (polož tam hůl). Sestavil jsi pravoúhlý trojúhelník a od zbývajícího vrcholu ke konci tyče je pravý úhel. Stejně můžeš použít dvě nebo tři stejně dlouhé hole, postup je rychlejší a nepotřebuješ kamínky. Poslouží i libovolný provázek rozdělený na třetiny.

Úhlopříčka

Při kontrole správného sestavení podsady stanu do přesného čtverce pomůže úhlopříčka. Pro podsadu 200 je úhlopříčka 283 cm, stačí ji změřit. Druhou možností (nepotřebuješ metr ani znalost délky úhlopříčky) je pravidlo, že ve čtverci (ale i v obdélníku) jsou úhlopříčky stejně dlouhé. Stačí tedy čímkoliv zkontrolovat, jestli jsou obě úhlopříčky stejné. Pak máš jistotu, že tvoje stavba má všechny úhly pravé.

Pravý úhel by tedy na táboře neměl být problém, i když nemáš po ruce správný úhelník. Především při táborových stavbách je 90° potřeba celkem často. Tak ať je ten tvůj pravý úhel vždycky pravý.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This