Snový kruh

Hezká legenda o ochraně před zlými sny provází indiánský lapač snů nebo také snový kruh. Tradiční výrobek může být také ukázkou šikovnosti, pokud se rozhodnete vyrobit si ho sami.

Podle legendy poradila lapač snů indiánům kdysi pavoučí žena, aby se v jeho síti zachytily zlé sny, zatímco ty hezké sklouznou dětem po peříčku do snění. Příběhů a legend, které popisují vznik lapače snů, je mnoho a u jednotlivých indiánských kmenů se liší.

Indiánský lapač snů originálně vyráběný pro turisty na JZ USA.
Indiánský lapač snů originálně vyráběný pro turisty na JZ USA.

Na jihozápadě USA se bez lapače zlých snů neobejde žádný obchod se suvenýry a samozřejmě ani obchůdky místních indiánů, kteří využívají turistický ruch k přilepšení přímo v Národních parcích a podél silnic.

Snový kruh si můžete originálně vyrobit i sami.
Snový kruh si můžete originálně vyrobit i sami.

Pokud bychom chtěli zkusit vyrobit si snový kruh sami, není to nic těžkého. Vlastnoručně vyrobený indiánský lapač snů může být hezkou vzpomínkou na tábor i pěkným doplňkem táborového příbytku.

Další možné provedení snových kruhů.
Další možné provedení snových kruhů.

Potřebujeme smrkovou/lískovou větvičku, barevné bavlnky, proužky kůže, peříčka a korálky. Smrkovou větičku zbavíme kůry a v páře nad hrncem ji tvarujeme, dokud nemáme pěkné kolečko. Lískové větvičky jsou pružnější a dají se ohnout rovnou, ale je to méně poetické.

Lapače snů jako trofej celotáborové hry (nejde o skutečné týpí ale o model).
Lapače snů jako trofej ncelotáborové hry (nejde o skutečné týpí ale o model).

Větvičku po obvodu obšijeme nebo omotáme proužkem kůže. Kruh vypleteme bavlnkami nebo tenkým provázkem tak, že po obvodě uděláme oka (spíš větší) a v druhém a každém dalším kole vypínáme středy ok z předchozího kola (oka se stále zmenšují a zahušťují). Doprostřed umístíme jeden nebo více korálků (může tam být i větší kousek kůže s kresbou).

Snový kruh nebo také lapač zlých snů.
Snový kruh nebo také lapač zlých snů.

Podle kresby připevníme pírka (upevnění pírek skryjí korálky) a kožený proužek na zavěšení. Snový kruh je připraven chránit hezké sny, bdít nad klidem vašeho stanu, týpí či pokojíku a připomínat tábor, na kterém jste lapač snů vyrobili.

Tento materiál připravila Eliška Janásková , vedoucí oddílu Vpřed ze skupiny Čtrnáctka.

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This