Stránka inspirativní výstavy Fenomén Vandrovní knížky

pro dětské oddíly, kroužky i pro dospělé

Zde najdete informace o celém průběhu výstavy, odkazy a další možné návazné akce či internetové stránky včetně odkazu na virtuální prohlídku panelů výstavy Fenomén Vandrovní knížky.

 

28. června 2021  Putovní pokračování výstavy Fenomén vandrovní knížky v Českých Budějovicích

Turistické a tábornické oddíly a další zájemci o výstavu Fenomén vandrovní knížky v okolí Českých Budějovic mohou až do konce prázdnin shlédnout všechny panely výstavy společně s dalšími výstavními projekty Pohádkového království na výstavě v budově Českého rozhlasu v ulici U Tří lvů 1, České Budějovice. Výstava proběhne v termínu od 30.6. do 31. 8. 2021.

7. ledna 2021  Výstava ukončena

Dne 7. ledna 2021 byla výstava Fenomén Vandrovní knížky ukončena. Ačkoliv byla pronásledována nepřízní koronavirové epidemie, byla v rámci možností úspěšná. Nadále je možné si výstavu připomenout a v klidu prohlédnout v článku Virtuální prohlídka výstavy. Další možností shlédnout výstavu bude putovní výstava Pohádkového království, jehož součástí budou také panely z výstavy Fenomén Vandrovní knížky. Program těchto výstav bude s ohledem na epidemii koronaviru postupně zveřejňován na stránkách Pohádkového zpravodaje.

3. ledna 2021  Článek o výstavě na www.adam.cz

Obsáhlý článek o výstavě Virtuální výstava Fenomén Vandrovní knížky s pozvánkou na virtuální prohlídku a odkazem vyšel na webu adam.cz.

16. prosince 2020  A znovu uzavření výstavy

Od pátku 17. prosince je výstava opět uzavřena s ohledem na nařízení vlády. Pokud budou nové aktuální informace, dáme zprávu, ale zájemcům o návštěvu doporučujeme virutální prohlídku panelů v článku na Ostrově nápadů.

10. prosince 2020  Skauti na výstavě

Původní záměr, rozšířit Vandrovní knížky mezi oddíly se podařil alespoň jednou ve čtvrtek 10. prosince, kdy výstavu navštívil 170. skautský oddíl ze střediska Arcus Praha. Skauty provedl autor výstavy Jiří Červinka – Brko. Hned na výstavě bylo založeno několik nových vandrovních knížek. Přejme si, aby se v nich objevilo co nejvíce razítek i zápisů cest a výprav. V pondělí 14. prosince se na výstavu podívali také mladší skauti ze stejného oddílu.

6. prosince 2020  Opětovné otevření a prodloužení výstavy do 7. ledna 2021

Od neděle 6. prosince je výstava opět přístupná podle běžné otevírací doby (út, čt, so, ne 14 – 18 hodin). Po dlouhém uzavření DDM způsobeném nouzovým stavem je tedy možné výstavu opět navštívit (max 5 návštěvníků najednou), i když už měla výstava dávno skončit. Aktuálně je výstava Fenomén Vandrovní knížky prodloužena do 7. ledna 2021.

listopad 2020  Virtuální prohlídka

Pro všechny, kteří se nedostali na výstavu Fenomém Vandrovní knížky, jsme připravili na webu Ostrov nápadů malou virtuální prohlídku výstavních panelů. Najdete je v článku Virtuální prohlídka výstavy. Výstava samotná měla původně skončit 27. října 2020, ale vzhledem k pandemii bude pravděpodobně prodloužena.

30. září 2020  Pavel Pavel a bludný kámen

Výstavu navštívil známý cestovatel a experimentální archeolog Pavel Pavel, který původně měl otevírat vernisáž výstavy, ale s ohledem na karanténu nemohl přijet. Po vzpomínce na jeho zážitky při rozhýbání sochy moai na Velikonočním ostrově instaloval Pavel Pavel na výstavě bludný kámen pro všechny, kteří se o rozšiřování bludných kamenů zajímají.

21. září 2020  Článek o výstavě na www.woodcraft.cz

Pozvánka na výstavu vyšla v článku Výstava Fenomén Vandrovní knížky zahájena na www.woodcraft.cz.

12. září 2020  Výtvarník Michal Cihlář o výstavě na svém Facebooku

Krátká zmínka a několik fotek z výstavy na Facebooku Michala Cihláře.

8. září 2020  Vernisáž výstavy Fenomén Vandrovní knížky

Fenomén Vandrovní knížky
Vernisáž inspirativní výstavy

Začala výstava o vandrovních knížkách a o uchovávání vzpomínek na cesty. Je určena pro turistické oddíly i pro všechny, kdo rádi cestují. Výstava ukazuje jak vandrovní knížky pro zapisování výletů a výprav ze 70. let 20. století, tak současné možnosti a trendy cestovních deníků se snahou inspirovat k založení vlastní vandrovní knížky.

Krátce před zpřísněním koronavirových pravidel proběhla vernisáž výstavy ve Vodárenské veži Letná. Sama výstava potrvá od 10. září až do 27. října, kdy se v nejvyšším patře věže můžete seznámit se staršímu i nejmodernějšími pohledy na vandrovní knížky a cestovní deníky.

Co je to vandrovní knížka? Malá knížečka formátu A6 s čistými stránkami (může být i větší nebo s linkovanými listy), které se plní razítky, fotkami, kresbami a poznámkami z výprav a cest. Každá takto zaznamenaná výprava už natrvalo zůstane uchovaná ve vandrovní knížce a je možné kdykoliv se k ní vrátit.

Výstava také připomíná velkou propagátorku Vandrovních knížek, Jelenu Ondrouškovou (1943-2009), která byla právě v letošním roce uvedena do Síně slávy pražské turistiky Klubu českých turistů. Expozici doplní informace z historie Vandrovních knížek, ukázky dobového vybavení a především současné projekty uchovávání poznámek a deníků z cest.

Vandrovní knížky jsou vhodné pro skautské oddíly, oddíly Asociace TOM, woodcrafterské kmeny, turistické oddíly DDM, a vůbec pro všechny poutníky s tuláckými sklony. Na výstavě jsou i ukázky vandrovních knížek a cestovní deníky skautských osobností jako je například A. B. Svojsík či Jaroslav Foglar, nebo současné ukázky podle příkladu moderních travel journalsZ moderního pojetí cestovního deníku se návštěvníci výstavy seznámí s cestovními deníky výtvarníka Michala Cihláře, velkého propagátora uchovávání cestovních vzpomínek. Počet jeho miniaturních deníků z cest už dosáhl čísla 100 a na výstavu zapůjčil stránky deníku z cesty do Japonska s unikátními razítky.

Výstava Fenomén Vandrovní knížky se koná ve Vodárenské věži Letná na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách od 10. září do 27. října 2020, vždy v út, čt, so a ne 14:00 – 18:00. Dětské turistické a tábornické oddíly si mohou ve všední dny objednat komentovanou prohlídku na mailové adrese j.dolezalova@post.cz.

 

24. srpna 2020  Tisková zpráva výstavy Fenomén Vandrovní knížky

Fenomén Vandrovní knížky
Inspirativní výstava pro dětské oddíly, kroužky i pro dospělé
Tisková zpráva

Jak trvale uchovat autentické vzpomínky z cest a výprav s oddílem či s kamarády, ukazuje inspirativní výstava ve Vodárenské věži Letná. Od 10. září až do 27. října se v nejvyšším patře věže můžete potěšit výstavou Fenomén Vandrovní knížky a prohlédnout si záznamy pozoruhodných cest i otisky unikátních razítek.

Co je to vandrovní knížka? Malá knížečka formátu A6 s čistými stránkami, které se plní razítky, fotkami, kresbami a poznámkami z výprav a cest. Každá takto zaznamenaná výprava už natrvalo zůstane uchovaná ve vandrovní knížce a je možné kdykoliv se k ní vrátit. Výstava vybídne k založení vlastní Vandrovní knížky s velkým „V“.

Vandrovní knížky jsou vhodné pro skautské oddíly, oddíly Asociace TOM, woodcrafterské kmeny, turistické oddíly DDM, a vůbec pro všechny oddíly, které pravidelně jezdí na výpravy a tábory. Po několika výpravách během roku se jednotlivé zážitky postupně slévají a mizí v hlubinách paměti, ale na stránkách s razítky zůstanou zachovány.

Za zmínku stojí i návštěva nejvyššího patra nově zrekonstruované věže, která je dominantou Letné již od roku 1888. Když jí bylo právě 90 let, začala sloužit dětským oddílům Domu dětí a mládeže Praha 7, kterým od té doby patří. Sídlí zde také oddíl Mamuti, který právě v době trvání výstavy slaví 40. výročí svého založení.

Výstavu Fenomén Vandrovní knížky najdete ve Vodárenské věži Letná na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách od 30. dubna do 31. května 2020, vždy v út, čt, so a ne 14:00 – 18:00. Dětské oddíly a kroužky si mohou ve všední dny objednat komentovanou prohlídku na mailové adrese j.dolezalova@post.cz.

Za výstavní tým autor výstavy Jiří Červinka

 

14. července 2020  Článek o výstavě vandrovních knížek

Na Ostrově nápadů vyšel článek jako pozvánka na výstavu.

Přijď na výstavu a začni psát vandrovní knížku

 

28. května 2020  Nový termín výstavy Fenomén Vandrovní knížky

Máme potvrzený nový termín výstavy po prázdninách 2020. Výstava bude otevřena počátkem září a potrvá až téměř do konce října v termínu 10. 9. – 27. 10. 2020. Otevírací doba každé úterý, čtvrtek, sobota a neděle vždy 14:00 – 18:00 (stejně jako knihovna ve věži, kde se také prodávají vstupenky).

Pro předem přihlášené oddíly a kroužky připravujeme na každé úterý a čtvrtek v době 14:00 – 18:00 komentované prohlídky. Prohlídku cca 45 minut je nutné předem rezervovat na mailové adrese j.dolezalova@post.cz (pro přihlášené oddíly bude prohlídka výstavy zdarma).

V turistických a vodáckých oddílech DDM Praha 7 byly vandrovní knížky propagovány v 60. až 80. letech 20. století. Na výstavě budou ale nejen ukázky starších vandrovních knížek z kroužků DDM Praha 7. Budou tu i vandrovní knížky a cestovní deníky skautských osobností jako je například A. B. Svojsík či Jaroslav Foglar, nebo současné ukázky podle příkladu moderních travel journals, které jsou dnes stále populárnější ve světě internetu. A proč píšeme v názvu výstavy slovo vandrovní knížka s velkým V? Protože si každý návštěvník může během výstavy začít psát svoji vlastní Vandrovní knížku!

18. března 2020  Odložení výstavy

Výstava je odložena. Původně se měla konat v termínu 30. dubna až 31. května 2020, ale vzhledem k situaci kolem pandemie koronaviru se výstava odkládá na podzim 2020, jednáme o termínu v září 2020.

Podrobnosti o termínu výstavy budeme postupně zveřejňovat na těchto stránkách podle aktuálního stavu.

24.února 2020  Původní tisková zpráva

Trvalé uchovávání autentických vzpomínek z cest, výprav a vandrů ve Vandrovní knížce ukáže připravovaná inspirativní výstava ve Vodárenské věži Letná. Výstava Fenomén Vandrovní knížky bude v nejvyšším patře věže a prohlédnout si na ní bude možné záznamy pozoruhodných cest i otisky unikátních razítek.

Co je to Vandrovní knížka? Malá knížečka formátu A6 (případně i větším) s čistými stránkami, které se plní razítky, fotkami, kresbami a poznámkami z výprav s oddílem a cest nebo vandrů s kamarády. Každou takto zaznamenanou výpravu si už natrvalo uchováte ve Vandrovní knížce a kdykoliv se k ní můžete vrátit.

Vandrovní knížky jsou vhodné pro skautské oddíly, oddíly Asociace TOM, woodcrafterské kmeny, turistické oddíly DDM, a vůbec pro všechny oddíly, které pravidelně jezdí na výpravy a tábory. Po několika výpravách během roku se jednotlivé zážitky postupně slévají a mizí v hlubinách paměti, ale na stránkách s razítky zůstanou zachovány.

Právě pro dětské oddíly a kroužky bude výstava určena především (kromě pamětníků samozřejmě). Proto pro přihlášené oddíly připravujeme na každé úterý a čtvrtek v době 14:00 – 18:00 komentované prohlídky. Prohlídku bude nutné předem rezervovat na mailové adrese j.dolezalova@post.cz (pro objednané oddíly bude prohlídka výstavy zdarma).