Přijď na výstavu a začni psát vandrovní knížku

Jak a k čemu slouží vandrovní knížka? Malý sešit či knížečka s čistými stránkami, které se plní razítky, fotkami, kresbami a záznamy výprav s oddílem. Každá taková výprava zůstane už natrvalo uchovaná a můžeš si ji kdykoliv připomenout.

Máme vyzkoušeno, že vandrovní knížky jsou vhodné pro skautské oddíly, oddíly Asociace TOM, woodcrafterské kmeny, turistické oddíly DDM, a vůbec pro všechny oddíly, které pravidelně jezdí na výpravy a tábory. Po několika výpravách během roku se jednotlivé zážitky postupně slévají a mizí v hlubinách paměti, ale na stránkách s razítky zůstanou zachovány.

Razítka, poznámky a fotky, to je vandrovní knížka.

Vzpomínkou na cesty jistě ale nepohrdnou ani dospělí, pokud mají jen trochu toulavého ducha a rádi na své cesty vzpomínají. Po letech si člověk těžko vzpomene, kde všude a s kým se toulal, putoval a cestoval. Vandrovní knížka ráda připomene pěkné zážitky a vzpomínky.

Název Wanderbuch je podle pracovní knížky dávných vandrovních tovaryšů (zdroj Wikimedia Commons).

Přijď se i se svým oddílem po prázdninách inspirovat na výstavu Fenomén Vandrovní knížky, která se koná od 10.září do 27. října 2020 ve Vodárenské věži Letná na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách, vždy v út, čt, so a ne 14:00 – 18:00.

Pozor! Skautské a turistické oddíly a kroužky si mohou na mailové adrese j.dolezalova@post.cz objednat termín v út a čt na komentovanou prohlídku s možností vyhrát vandrovní knížku (sleva na vstupném).

Tak propaguje vandrovní knížky Miloš Zapletal v knize Výpravy za dobrodružstvím.

Jestliže mluvíme o vlastnoručně psané malé knížečce s čistými stránkami pro razítka, fotky a další vzpomínky, pak jsme se rozhodli psát velké písmeno V jako Vandrovní knížka. Tvoje vlastní Vandrovní knížka. Tak je to i v názvu výstavy.

Vandrovní knížka může mít mnoho podob a forem.

Můžeš ji začít psát ihned stejně jako tisíce lidí na celém světě. Nevěříš? Zkus zadat do vyhledávače heslo travel journals a uvidíš, kolik nápadů a ukázek objevíš od podobně laděných lidí celého světa.

Cestovní deník francouzského malíře Eugene Delacroix.

Je samozřejmě možné zvolit elektronickou podobu formou blogu, sociálních sítí, elektronického fotoalba a mnoho dalších možností. Výhodou elektronického záznamu je snadné sdílení, doplňování poznámek i fotek a téměř neomezená kapacita.

Dobrodružné je získávat razítka v zahraničí.

Pro papírovou formu zase mluví přitažlivá možnost poznámek, vlastních kreseb, plánků, náčrtků a autentických záznamů kamarádů přímo na cestách.

Podobně jako vandrovní knížka fungují i další projekty. Je možné zapisovat cesty pomocí Turistického deníku a samolepicích Turistických vizitek, které je možné koupit téměř u každé památky, hezkou vzpomínkou jsou dřevěné turistické známky. Existují také regionální vandrovní knížky, do kterých se sbírají razítka na vybraných památkách, tyto knížky propaguje a soustřeďuje Pohádkové království.

Turistický deník a samolepicí turistické vizitky.

Výstava ve Vodárenské věži Letná také připomene velkou propagátorku vandrovních knížek, Jelenu Ondrouškovou (1943-2009), která byla právě v letošním roce uvedena do Síně slávy pražské turistiky KČT. Expozici doplní informace z historie i současnosti vandrovních knížek a ukázky dobového vybavení.

Výstava bude v září a v říjnu ve Vodárenské věži v Praze na Letné.

Za zmínku stojí i návštěva nejvyššího patra nově zrekonstruované věže, která je dominantou Letné již od roku 1888. Když jí bylo právě 90 let, začala sloužit dětským oddílům Domu dětí a mládeže Praha 7, kterým od té doby patří. Sídlí zde také oddíl Mamuti, který právě v době trvání výstavy slaví 40. výročí svého založení.

Výstava bude nabízet i vlastní turistickou vizitku a razítko.

Oblíbené jsou skautské cestovní a táborové deníky. Na výstavě najdeš ukázky ze skautských deníků A. B. Svojsíka, J. Foglara, J. Wolkera či M. Vosátky. Na výstavě budeš moci porovnat i moderní pojetí cestovních deníků výtvarníka Michala Cihláře.

Ukázka z táborového deníku Jaroslava Foglara.

 

Vydáváš se s oddílem pravidelně na výpravy, výlety, puťáky či expedice? Zvaž, jestli nezačneš své zážitky zapisovat do vlastní Vandrovní knížky s velkým V a přijď se po prázdninách inspirovat na výstavu Fenomén Vandrovní knížky.


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This