Podsada na táboře

Neodmyslitelnou součástí klasického tábora jsou stany na podsadě. Vyráběli jste již někdy vlastní podsadu?

Pokud máte zkušenosti se stavbou tábora na podsadách, mnoho nového vám tento článek asi neřekne. Jde vlastně jen o pár krajinek přeložených přes sebe a sbitých hřebíky. Čtyři díly kolem dokola a v předním díle podsady otvor na dveře. Nic moc, ale nápad to byl kapitální.

Základ podsady stojí, dobře je vidět překrývání krajinek.
Základ podsady stojí, dobře je vidět překrývání krajinek.

Skutečnost, že podsada je českým vynálezem, je všeobecně známá a čtenáře tím nepřekvapíme. Kdysi v roce 1913 u Sázavy poblíž Kácova jistě nikoho ani ve snu nenapadlo, jak úžasnou stavbu vymysleli. A přitom těžko někdo spočítá, kolika táborníkům takové podsady tvořily domov na čtrnáct dní, na tři týdny i více.

Stavba dřevěných podsad na táboře.
Stavba dřevěných podsad na táboře.

Jak už bylo řečeno, podsada není nic složitého. Na dvě svislé krajinky (jejich délka vymezuje výšku podsady) se přibíjejí krajinky odspoda tak, aby každá horní přesahovalo kousek přes tu spodní. Přesah krajinek nepodceňujte, při dešti stéká po krajince voda a v delším dešti může vzlínat a věci uvnitř zvlhnou. Čtyři takové díly tvoří jednu podsadu. Při stavbě je třeba brát v potaz rozměr stanu, většinou bývá 2 x 2 m. Pokud je podsada větší, stanové plátno nesedí. Díly podsady musí být buď o zhruba 3 cm kratší (v rohu se podsady tlučou na sebe a šířka podsady naroste o tloušťku krajinek), nebo mohou být oba boční díly asi o 5 cm kratší (viz náš plánek). Svislé spojovací svlaky jsou potom na samém kraji bočního dílu. To má výhodu ve snadnějším sestavení podsady, potom ale nelze zaměnit boční a zadní díl.

Podsada pro stan 2 x 2 m s naznačenými místy, kde jsou díly podsady spojené hřebíky.
Podsada pro stan 2 x 2 m s naznačenými místy, kde jsou díly podsady spojené hřebíky.

Vchodový díl může byt vyříznut částečně (díl drží pohromadě spodní bytelná krajinka) a vyříznutá část se použije jako dveře. Panty z kůže nebo z popruhu umožní zavřít dveře i při méně přesném zpracování. Jinou možností jsou tři identické přední díly po 67 cm. Krajní jsou směrem do středu zpevněné kolíky, prostřední díl tvoří dveře. I tady může být použit kožený pant, postačí ale i jen opřený dveřní díl, který se místo otevírání jen odsune a opře o podsadu.

Podsada s volnými odsunutými dveřmi.
Podsada s volnými odsunutými dveřmi.

Podstatná je výška podsady. Při nedostatku krajinek by měla být výška podsady alespoň 60 cm, pro komfort uvnitř je ale mnohem lepší výška 80 cm i více. Stan je prostornější a také úložné prostory ve stanu jsou větší. Větší výška podsady dává také více možností při stavbě postelí, stolku a dalšího vnitřního zařízení.

Vysoká podsada poskytuje více prostoru uvnitř stanu.
Vysoká podsada poskytuje více prostoru uvnitř stanu.

Pevnost a kvalita krajinek určuje typ stavby podsady. Dobré krajinky dovolují sťuknout podsady do čtverce v rozích bez rohových kůlů, postačí dva hřebíky v každém rohu a podsada drží. Horší nebo déle používané díly už drží hůř a někdy jsou nutné doplňkové rohové kůly. V každém případě jsou po stranách vchodu potřeba dva kůly, které zajišťují pevnost přední strany stanu.

Zatím jsme mluvili pouze o klasických podsadách, které si táborníci stloukají sami. Snaha o ušetření času při stavbě tábora vedla řadu oddílů k vylepšení téhle základní varianty stavby tábora. Viděl jsem spojování podsad v rohu na zasunovací panty, viděl jsem podsady vyrobené z prken, hotové podsady je možné i koupit. Je pravda, že takové podsady ušetří plno času i starostí. Záleží na vedení tábora, jak moc chce táborníkům ulehčit stavbu. Jsme názoru, že čím víc si dělají táborníci sami, tím lépe. Na druhou stranu ani klasické podsady se nedělají každý rok všechny znovu, ale pouze pouze se opravují a doplňují ty zničené.

Zadní strana podsady, je vidět překrývání krajinek.
Zadní strana podsady, je vidět překrývání krajinek.

Při stavbě je nutné hlídat používání hřebíků. Hřebíky se striktně vydávají pouze například do víčka od ešusu a po dokončení stavby se musí ihned vrátit. Jinak budete po celý tábor nacházet hřebíky v trávě. Také práce malých táborníků musí být pod dohledem. Každá vyčnívající špička hřebíku uvnitř stanu hrozí zraněním. Proto musí být práce čistá a kvalitní.

Kompletní stan vyžaduje ještě postele, vnitřní zařízení a krov pro plátno stanu. Tomu se budeme věnovat v samostatných článcích.

Zkušenost říká, že přes všechny obtíže není nad to ulehnout ve stanu s vlastnoručně postavenou podsadou. Po prvních nezdarech se tábornické umění usadí a předává se z jedné oddílové generace na druhou. A po několika společných táborech se stavba podsady a vybavení stanu stává součástí tábornické hrdosti.

Stan s podsadou

Stan s podsadou je českou tábornickou specialitou. Podívejte se, co všechno je třeba k tomu, aby vlastnoručně postavená podsada byla příjemným útočištěm pro zážitky na letním táboře a pro spokojený odpočinek po náročném dnu.

Počet komentářů: 2

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This