Provázek z přírodního materiálu

Vyrobit provázek z přírodního materiálu není žádná velká věda. Kvalitní provázek může si může během chvilky vyrobit každý, kdo ví jak na to.

Snad každý někdy potřeboval kousek provázku a neměl zrovna žádný po ruce. Při troše snahy a trpělivosti je možné vyrobit dostatečně kvalitní a pevný provázek, který se tomu kupovanému nevyrovná vzhledem, ale pevností a užitkovou hodnotou uspokojí všechny nároky.

Provázek z přírodního materiálu
Provázek z přírodního materiálu

Materiál na provázek

Nejprve musíme získat dostatek potřebného materiálu. Trochu jinak budeme postupovat v případě, že provázek připravujeme dlouhodobě se snahou o proniknutí do techniky výroby provázku, a trochu jinak to bude v případě okamžité potřeby, kdy chceme provázek okamžitě použít. V tomto textu má přednost rychlá a okamžitá výroba provázku.

Nabízí se suchá tráva „stařina“, pokud se někde v okolí nalézá. Trochu horším matriálem jsou dlouhá vlákna čerstvé trávy, protože při seschnutí hotový provázek povolí. Ale i tak se z trávy dá vyrobit slušný provázek. Velmi pevným přírodním materiálem je lýko, známé je lipové, použít jde i vrbové. Lýko je na vnitřní straně kůry, nejsnadněji se ze suchých větví vrby nebo lípy získá tak, že kůru sloupneme, rozřízneme na podélné pruhy, rozemneme a lýko zbavíme zbytků kůry. Nikterak nevadí, pokud je lýko rozcupované na krátké kousky. Podobně získáme lýko i z čerstvé kůry, pouze kůra nejde drolit a lýko z vnitřní strany se musí sloupávat. Pro získání kvalitního lýka je postup prodloužen o několikadenní macerování kůry s lýkem.

Stonek kopřivy natlučeme, nalomíme a tahem sloupáváme vlákna.

Další materiály už jsou méně příznivé, je možné využít například vlákna kopřivy či ostružiny nebo stonky trav. Všechny tyto čerstvé materiály naklepeme, aby se porušila struktura stonku. Vlákna kopřivy či ostružiny se potom sloupávají tahem za zlomený stonek podle obrázku, tráva se používá celá.

Stáčení provázku a skaní

Chybou je splétání trávy do copánku, což člověka nejspíš napadne jako první. Pevnost a nosnost takového provázku je ale velmi omezená. Správně se provázek stáčí z vláken do dvou pramenů (může jich být i více), které se do sebe zamotávají pomocí skaní (stáčení několika pramenů dohromady). Pro účely rychlého zhotovení provázku se oba tyto úkony dělají najednou.

Stáčení dvou pramenů a skaní provázku z vláken
Stáčení dvou pramenů a skaní provázku z vláken.

Existuje více postupů, jejichž princip je vždy stejný. Dva prameny vláken se zakroutí jedním směrem a do provázku se stáčejí směrem opačným. Provázek vzniká tak, že uděláme vždy několik otoček každým pramenem a potom přehodíme opačným směrem prameny. Nejlépe to ukazuje obrázek. Tímto způsobem upletený provázek se již samovolně nerozplétá. Do obou pramenů průběžně přidáváme vlákna tak, aby provázek byl přibližně stále stejně silný. Pro vyzkoušení je nejlepší spolupráce tří lidí. Jeden přidržuje hotový provázek a druzí dva se starají každý o jeden pramen, stáčejí ho a doplňují vlákna.

Provázek je možné stáčet třeba v rukou.
Provázek je možné stáčet třeba v rukou.

Další možnost je stáčení na koleně.
Další možnost je stáčení na koleně.

 

Běžně však zvládne všechny úkony jeden člověk. Lidé v různých koutech světa našli nejrůznější způsoby výroby přírodního provázku – na koleně, v rukou i pomocí zubů. Jeden ze způsobů stáčení na koleně ukazuje obrázek. Další způsob jsme odkoukali od domorodců v Peru. Těm stačí ke stáčení dvě ruce, princip opět ukazuje obrázek. Další možností je stáčení pomocí zubů. Na internetu se najdou videa, která ukazují stáčení a skaní provázku pomocí dvou rukou a uchycení hotového provázku v zubech. Tento způsob je nejvhodnější pro pletení kratšího provázku, který chceme okamžitě použít.

Důležité drobnosti

Jak už bylo řečeno, princip stáčení a skaní zůstává vždy stejný. Všechny obrázky ukazují stáčení doprava ve směru hodinových ručiček a skaní opačným směrem. Tak vzniká provázek, jehož zákruty tvoří písmeno „z“, pokud levák bude vše dělat zrcadlově, vznikne provázek s „s“ zákrutem. Na použitelnost to nemá žádný vliv, ale je důležité zachovat stejný typ zákrutu v celém provázku, závity „z“ a „s“ nelze kombinovat.

Vlákna při stáčení doplňujeme, praváci tvoří zákruty „z“, leváci „s“.
Vlákna při stáčení doplňujeme, praváci tvoří zákruty „z“, leváci „s“.

Hotový provázek můžeme stejným způsobem spojit s dalším, pevnost se zdvojnásobí a stále dokola, dokud je potřeba. Také tady je potřeba zachovat „z“ nebo „s“ směr skaní.

Známý je způsob skaní kratšího provázku, jeden pramen se napnutý hodně nakroutí, poté se přeloží v půli a díky předchozímu nakroucení se oba prameny samovolně zkroutí do sebe. Délka takového provazu je omezena, protože hodně dlouhý provázek nedokážeme udržet při přeložení a samovolném zkroucení napnutý.

Přejeme pěknou zábavu při výrobě a hlavně při praktickém použití vlastního provázku.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This