Mandaly z přírodních materiálů

V přírodě najdeme spoustu barevného materiálu, ze kterého můžeme vyrobit krásné lesní mandaly.

Mandaly jsou kruhové kresby a ornamenty. Slovo mandala pochází ze sanskrtu a díky známým tibetským pískovým mandalám souvisí v povědomí většiny lidí s východním náboženstvím. Mandalu však nalezneme v mnoha kulturách. Na skalních rytinách v Africe, v Americe, ale i v Evropě se objevují motivy kruhu. Také například indiánský lapač snů je mandalou. Přesnou definici najdeme například na Wikipedii. Mandala není jen duchovně laděný obrazec s pevně stanovenými symboly, ale nabízí také možnost relaxace. V poslední době je stále populárnější kreslení a vybarvování mandal, které uklidňuje a uvolňuje.

Na výpravě či na táboře můžeme vyrobit krásné mandaly z materiálu, který najdeme v lese a na louce. Nejprve je dobré rozmyslet, co vlastně chceme dělat, navrhnout tvar mandaly a udělat si náčrtek. K tomu můžeme vysvětlit některé symboly, ale není to nezbytné. Stačí říci základní informace a mandala může vzniknout jako improvizovaný obrazec.

Dalším krokem jsou použité materiály a hlavně jejich barvy, které jsou v mandale stejně důležité jako tvary. Čím pestřejší barvy najdete, tím bude mandala hezčí. Hodí se například zelené listí, barevné květiny, červené bobule, písek, mech, šišky, kamínky… A jako podklad dobře využijeme umetenou plochu v jehličnatém lese. Mandala na ní dobře vynikne.

Vyrobit mandalu samozřejmě chvilku trvá a je lepší, když na ní pracuje více lidí. Je dobré rozdělit se do skupin zhruba po čtyřech (více lidí už si zase překáží). Mandaly můžeme tvořit jen tak pro radost, nebo uspořádat malou soutěž o nejhezčí mandalu. Každý účastník může na konci obodovat mandaly soupeřů, kdo má více bodů, vyhrává.

Poznámky k vytváření. Jak už bylo řečeno, je pro vytváření mandaly třeba nejprve připravit podklad. Při vyklízení prostoru dbáme, aby se nepoškodila vrstva lesní půdy. Základní tvary mandaly na zemi je nutné dobře vyměřit (např. pomocí provázku), aby vzniklý obrazec byl pokud možno pravidelný. Dalším krokem je vlastní tvorba mandaly, jak ukazují následující fotografie.

Základ mandaly
Základ mandaly
Vyměřování mandaly
Vyměřování mandaly

Obrazce a symboly není nutné nijak vykládat, pokud se nikdo z přítomných v problematice nevyzná. Bohatě postačí vlastní dojmy každého účastníka při vytváření mandaly. Tibetští mniši vytvářejí sypanou mandalu obvykle při příležitosti nějaké slavnosti nebo obřadu a po jeho vykonání celou mandalu s úctou vsypou do řeky či rozpráší ve větru. Souvisí to s pomíjivostí, která je podle buddhismu základní vlastností světa. Také naše přírodní mandaly ztratí v krátké době vzhled a mnohé přírodniny povadnou. Proto doporučujeme v duchu této tradice po hezkém zakončení také mandaly uklidit a uchovat je v plné kráse pouze ve své paměti.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This