Boj na vysoké kladině

Pomůcky: horolezecké pomůcky, vysoká kladina, tyče s molitanovým zakončením
Orientační čas: 2 hod

Dva hráči bojují na kladině, vzájemně se snaží srazit tyčemi s molitanovými koulemi na konci. A zkuste tuto kladinu umístit 10 m vysoko.

Základ této hry možná znáte z televizní soutěže Pevnost Boyard. Dva hráči stojí proti sobě na kladině, každý má v ruce cca 1,5 m dlouhou tyč s molitanovými koulemi na konci. Pomocí této tyče se snaží toho druhého vyvést z rovnováhy tak, aby spadl. Hru je možné hrát i na normální kladině nízko nad zemí. Když ale kladinu dáte hodně vysoko, třeba mezi stromy do výšky 10 m, získá hra úplně jiný rozměr. Vůbec se v takové výšce na kladinu postavit (samozřejmě s horolezeckým jištěním) je pro mnohé výzva a obavy z pádu do takové propasti jsou opravdu velké.

Boj na kladině
Boj na kladině

Podmínkou je dobrá příprava (upevnění kladiny a žebříku, pomocí kterého se na kladinu leze) a hlavně dobré jištění hráčů. Více v článku Lanové hry. Jisticí lana musí být samozřejmě upevněna ještě nad kladinou, v jejím středu. Měkký pád zaručují dynamická horolezecká lana. Jistič by měl při pádu dávat pozor, aby se padající nepraštil o kladinu do hlavy (tj. přiměřeně ho spustit až pod kladinu).

 

Vysoká kladina a žebřík
Vysoká kladina a žebřík

Kladina byla v našem případě vyrobena ze dvou klád (pevně spojených k sobě velkými hřebíky). Na kladině z jedné klády by se v takovéto výšce udržel málokdo, hra by pak nebyla o boji tyčemi, ale o tom, kdo se na kladině vůbec udrží.

Při hře je nutné postarat se o bezpečnost hráčů i přihlížejících. Hráči se do sedáků oblékají již na zemi a na žebřík lezou zajištěni. Žebřík stačí postavit na jedné straně (jeden z hráčů musí přejít kladinu na stranu opačnou). Hráče je dobré instruovat, aby při pádu tyč pokud možno nepouštěli. Při boji by z hlediska bezpečnosti nikdo neměl stát pod kladinou, navíc tyč občas spadnout opravdu může.

 

Pád z kladiny
Pád z kladiny

Pravidla pro boj je potřeba specifikovat. Například, že hráči musí tyč držet stále oběma rukama, nesmí útočit soupeři na hlavu apod. Vyhrává ten z hráčů, který se udrží na kladině, zatímco druhý spadne. Je nutné v pravidlech počítat s tím, že mohou spadnout zároveň oba hráči. Také je dobré rozmyslet systém turnaje. Hra je vždy na dvojice a systém každý s každým by nejspíš trval příliš dlouhou dobu.  Více v článku Turnajové systémy.

Hra Boj na vysoké kladině je poměrně náročná na přípravu i na jištění, ale na druhou stranu je souboj v takové výšce opravdu velkým zážitkem.

 

Téma Lano

Získali jste pro svůj oddíl lano? Lano, lanové překážky a hry s lanem jsou pro tábornické oddíly zpestřením výprav i táborů a příležitostí k hravým i k náročnějším pohybovým aktivitám.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Lano

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Lano
    Počet komentářů: 2

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This