Přijď na výstavu a začni psát vandrovní knížku
|Jak a k čemu slouží vandrovní knížka? Malý sešit či knížečka s čistými stránkami, které se plní razítky, fotkami, kresbami a záznamy výprav s oddílem. Každá taková výprava zůstane už natrvalo uchovaná a můžeš si ji kdykoliv připomenout.
Máme vyzkoušeno, že vandrovní knížky jsou vhodné pro skautské oddíly, oddíly Asociace TOM, woodcrafterské kmeny, turistické oddíly DDM, a vůbec pro všechny oddíly, které pravidelně jezdí na výpravy a tábory. Po několika výpravách během roku se jednotlivé zážitky postupně slévají a mizí v hlubinách paměti, ale na stránkách s razítky zůstanou zachovány.
Vzpomínkou na cesty jistě ale nepohrdnou ani dospělí, pokud mají jen trochu toulavého ducha a rádi na své cesty vzpomínají. Po letech si člověk těžko vzpomene, kde všude a s kým se toulal, putoval a cestoval. Vandrovní knížka ráda připomene pěkné zážitky a vzpomínky.
Výstava Fenomén Vandrovní knížky se konala od 10.září 2020 do 7. ledna 2021 ve Vodárenské věži Letná. Výstava bohužel byla pronásledována neustálým uzavíráním z důvodu koronaviru – informace o průběhu výstavy najdete zde.
Skautské a turistické oddíly a kroužky si mohly objednat termín na komentovanou prohlídku s možností vyhrát vandrovní knížku a se slevou na vstupném.
Jestliže mluvíme o vlastnoručně psané malé knížečce s čistými stránkami pro razítka, fotky a další vzpomínky, pak jsme se rozhodli psát velké písmeno V jako Vandrovní knížka. Tvoje vlastní Vandrovní knížka. Tak je to i v názvu výstavy.
Můžeš ji začít psát ihned stejně jako tisíce lidí na celém světě. Nevěříš? Zkus zadat do vyhledávače heslo travel journals a uvidíš, kolik nápadů a ukázek objevíš od podobně laděných lidí celého světa.
Je samozřejmě možné zvolit elektronickou podobu formou blogu, sociálních sítí, elektronického fotoalba a mnoho dalších možností. Výhodou elektronického záznamu je snadné sdílení, doplňování poznámek i fotek a téměř neomezená kapacita.
Pro papírovou formu zase mluví přitažlivá možnost poznámek, vlastních kreseb, plánků, náčrtků a autentických záznamů kamarádů přímo na cestách.
Podobně jako vandrovní knížka fungují i další projekty. Je možné zapisovat cesty pomocí Turistického deníku a samolepicích Turistických vizitek, které je možné koupit téměř u každé památky, hezkou vzpomínkou jsou dřevěné turistické známky. Existují také regionální vandrovní knížky, do kterých se sbírají razítka na vybraných památkách, tyto knížky propaguje a soustřeďuje Pohádkové království.
Výstava ve Vodárenské věži Letná také připomněla velkou propagátorku vandrovních knížek, Jelenu Ondrouškovou (1943-2009), která byla v roce 2020 uvedena do Síně slávy pražské turistiky KČT. Expozici doplnily informace z historie i současnosti vandrovních knížek a ukázky dobového vybavení.
Za zmínku stojí i návštěva nejvyššího patra nově zrekonstruované věže, která je dominantou Letné již od roku 1888. Když jí bylo právě 90 let, začala sloužit dětským oddílům Domu dětí a mládeže Praha 7, kterým od té doby patří. Sídlí zde také oddíl Mamuti, který právě v době trvání výstavy slavil 40. výročí svého založení.
Oblíbené jsou skautské cestovní a táborové deníky. Na výstavě najdeš ukázky ze skautských deníků A. B. Svojsíka, J. Foglara, J. Wolkera či M. Vosátky. Na výstavě budeš moci porovnat i moderní pojetí cestovních deníků výtvarníka Michala Cihláře.
Vydáváš se s oddílem pravidelně na výpravy, výlety, puťáky či expedice? Zvaž, jestli nezačneš své zážitky zapisovat do vlastní Vandrovní knížky s velkým V a projdi si článek s téměř virtuální prohlídkou panelů výstavy Fenomén Vandrovní knížky.
Texty Ostrova nápadů průběžně aktualizujeme, tento článek byl naposledy upraven 3/2021.
Znám Brka přes 40 let. Skvělý a obětavý člověk. Pěkně píše a krásně k tomu maluje.
Děkujeme za lichotivý příspěvek.