Podléška oznamuje jaro
|Říká se, že mezi prvními jarními květy teprve podléška opravdu ohlašuje jaro. Zaslouží si proto naši pozornost i poděkování za tuto dobrou zprávu.
Správný název květiny je jaterník podléška a na jaře ji můžeme zahlédnout nejčastěji ve světlých listnatých lesích a křovinách. V místech s větším výskytem vytváří nádherné modrofialové koberce táhnoucí se lesem, kam oko dohlédne.
Díky svému častému výskytu nedaleko lísek začal se jaterník lidově nazývat jako podlíška nebo také podlíska. Později se v lidové mluvě ujalo označení podléška. Název jaterník má původ v trojlaločných tmavě zelených listech, které připomínají tvarem játra (ostatně latinský název – Hepatica nobilis je odvozený podobně podle označení jater – hépar).
Pokud nesvítí sluníčko, mohou se květy zcela zavřít, ale jinak podléšky v březnu až dubnu výrazně září modře až modrofialově (najdou se i bílé a růžové). Hvězdicovité květy často rozkvétají dřív, než se rozvinou listy, protože podléšky potřebují stihnout dobu květu dřív, než listy stromů zastíní spodní patro lesa. Čas podléšek není dlouhý, brzy po odkvětu usychají také listy a v létě už nadzemní části podléšky nenajdeme vůbec.
Už jsme říkali, že název jaterník vznikl podle tvaru listů, ale k tomu je třeba přidat i léčivé účinky. Sušené listy se v čajových směsích používají jako podpůrná léčba při nemocech jater, žlučníku nebo močového ústrojí. Mohou se zevně přikládat i na kožní rány.
Sněženky, bledule a fialky ohlašují brzký příchod jara, ale teprve podléšky nám dávají jistotu, že jaro již opravdu přišlo. Přivítejte proto jaterník podléšku každoročně s náležitou úctou a respektem.
Texty Ostrova nápadů průběžně aktualizujeme, tento článek byl naposledy upraven 26/3 2021.