Sedmibarevný oblouk duhy
|Nadýchaný duhový oblouk klenoucí se nad krajinou je vzácným úkazem krás naší přírody. Víte, co se za barvami duhy skrývá a jaké legendy jsou s ní spojené?
Snad každého potěší pohled na oblouk duhy, který se v končícím dešti přízračně klene pod odcházejícími mraky. Zdá se, jakoby duha končila jen kousek od nás, ale přesto si na její konec nelze sáhnout. Duhu způsobuje rozklad slunečního světla v kapkách deště, podobně jako se světlo rozloží ve skleněném hranolu. Proto můžeme duhu vidět v okamžiku, kdy doznívá déšť a již svítí sluníčko.
Barvy duhy
Duhu tvoří sedm barev, které jdou po sobě podle své vlnové délky. Nejvýše je červená (má největší vlnovou délku), pod ní oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigově modrá a konečně úplně dole je fialová. Zajímavé je, že pojmenování barev viditelného spektra není úplně jednotné, někdy je místo indigové užita azurová, někdy je indigo úplně vynechané. V každém případě sedm barev duhy přispělo také popularitě a oblíbenosti sedmičky jako šťastného čísla.
Náš článek obsahuje informace, které není třeba si všechny hned zapamatovat. Ale ve chvíli, kdy s oddílem na výpravě spatříte kouzelné představení duhy, stačí najít na našem webu tento článek a tajemství duhy si připomenout. Kouzelný oblouk duhy povzbuzoval odjakživa lidskou představivost, a tak je s duhou spojena řada legend a pověstí.
Legendy spojené s duhou
Křesťanští a židovští věřící si duhu vykládají jako znamení smlouvy Noema s Hospodinem, že již nebude na zemi seslána žádná další potopa světa. Ve skandinávské mytologii znamená duha most do světa bohů. Australští domorodci zase věří, že duha je zjevením duhového hada, který je stvořitelem lidského bytí a má životodárnou moc posílat duše zrození do všech pramenů, studní a jezer. A v řecké mytologii je duhová bohyně Iris poslem bohů. Vytváří spojení mezi lidmi a bohy a na svých cestách nosí okřídlenou hůl.
Podle irské legendy lze na konci duhy lze nalézt zlatý poklad, který tam ukrývají skřítkové. Podobně se u nás věřilo, že keltské mince (které se nacházely na poli díky tomu, že je právě omyl déšť) se objevují na konci duhy, proto se jim začalo říkat duhovky. Staří Slované zase věřili, že pokud se muž dotkne duhy, vstoupí na nebe jako démonické stvoření a stane se služebníkem Peruna, boha bouře, blesku a hromu.
Barvy duhy znamenají nejčastěji naději a solidaritu. Během pandemie COVID-19 vyvěšovali lidé transparenty s duhou a krátkými vzkazy naděje. Duhová vlajka je také symbolem LGBT+ komunity a v 60. letech 20. století byly podobné pestrobarevné vlajky používány při protestech proti jaderným zbraním.
Vzácnější formy duhy
Ale pojďme zpátky k samotné duze. V některých vzácnějších případech můžeme vidět dvojitou duhu. Druhá duha je vždy o něco slabší a klene se nahoře nad hlavní silnější duhou. Pokud se vám podaří spatřit dvojitou duhu, všimněte si opačného uspořádání barev. U druhé duhy začíná dole červená a nahoře nejvýš nade všemi je fialová.
Na zemi vidíme duhu jako oblouk, ale v horách, nebo z balonu je možné spatřit duhu jako kruh. Existuje i duha v okolí vodopádů nebo vodotrysků či v odlesku kapiček rosy po ránu na louce. Nejpřízračnější je měsíční duha, kdy se v období kolem úplňku světlo měsíce láme v kapičkách nočního deště, bývá ale barevně nevýrazná. Speciálních leč vzácných druhů duhy je více, například červená, převrácená, kruhová či trojitá duha. Všechny jsou založeny na lomu světla v kapičkách vody či krystalech ledu.
V každém případě je duha symbolem naděje na lepší budoucnost. Pro někoho jen proto, že přestane pršet, pro jiné znamená předzvěst lepších zítřků. Její pomíjivost a krása vybízí k zastavení a vychutnání nádherných okamžiků v životě právě tady a teď.
Články na Ostrově nápadů průběžně doplňujeme a aktualizujeme i podle připomínek čtenářů. Tento článek z roku 2023 jsme naposled upravili v roce 2024.