Broušení nože a sekery

Ostrý a nabroušený nůž i sekera jsou vizitkou pro každého zálesáka. Vyplatí se věnovat broušení nože čas pravidelně.

Udržovat ostrý a nabroušený nůž nebo sekeru není až tak velké umění, stačí si pravidelně najít trochu času. Trochu obtížnější je nabrousit sekeru či nůž opravdu dobře, chce to trochu cviku.

Pokud ale necháš nůž či sekeru dlouho bez ošetření, bude nabroušení samozřejmě trvat mnohem delší dobu. Mít svůj nůž a sekeru stále ostré je znakem a také pýchou dobrého zálesáka. Při práci s tupým nářadím nejen, že nemůžeš mít dobré výsledky, ale místo radosti bude práci provázet spíš pocit zmaru.

Před broušením si nářadí pečlivě prohlédni. Jsou-li na ostří větší nerovnosti a u sekery dokonce zuby, je potřeba ostří více zbrousit. Také si všimni úhlu ostří. Pokud nemáš pádný důvod něco měnit, je důležité zachovat úhel ostří, který sekera či nůž má.

 

Úhel broušení ostří

Uvědom si, že pokud brousíš například pod úhlem 20°, má výsledný břit úhel 40°. Nezapomeň brousit rovnoměrně z obou stran.

Úhel broušení ostří 10–15° využiješ pro nepříliš silové řezání, například v kuchyni při krájení masa na jemné plátky nebo při holení. Nevýhodou je, že se ostří poměrně rychle otupí.

Úhel broušení 15–25° je dobrý pro každodenní používání, nůž je spolehlivě ostrý a ostří vydrží déle, než v předchozím případě (samozřejmě, pokud s ním zacházíš jako správný zálesák).

Úhel broušení 25–30° tvoří stále ještě dostatečné ostří, ale do brilantní ostrosti už je daleko. Na druhou stranu toto ostří nějaký čas vydrží i hrubší zacházení typu štípání dříví, které s jemnějším ostřím moc nedoporučujeme.

Broušení nože a sekery
Broušení nože a sekery

Broušení nože

Pro potřeby pohodlného broušení nože je nejlepší obdélníkový brousek z jedné strany hrubší a z druhé jemnější. Nejprve použij hrubší a pak ostří dokonči na jemné vrstvě brousku. Je samozřejmě možné brousit i klasickým brouskem na kosu, jen počítej, že výsledný břit nebude tak pěkný. Brousek namoč celý do vody, musí být stále vlhký. Po chvilce broušení kápni na brousek trochu vody nebo ho krátce namoč.

Nejprve větší silou srovnej nerovnosti na hrubším brousku pod úhlem 15–30° (podle toho jaký máš úhel ostří, pokud cíleně nebo omylem budeš brousit pod jiným úhlem, bude to mnohem víc práce). Dodržuj stále stejný úhel z obou stran.

Ostří pak dokonči na jemném brousku lehkými tahy pod stejným úhlem.

Pravidelné tahy nože po brousku mohou být krouživé (jak si člověk nejčastěji představuje), ale lepší jsou přímé mírně do strany proti ostří. Ostrost se dá zkoušet různě, jedna z možností je na nehtu palce. Pro běžné použití postačí, když se nůž na nehtu zastavuje (není účelem nehet naříznout). Někteří zálesáci zkoušejí ostrost na chloupcích na předloktí, které nůž musí odříznout jako břitva.

Posledním krokem je obtahování, které se provádí velmi jemným brouskem, ocílkou nebo koženým řemenem. Obtahování ostří nebrousí, ale vyhladí a vyrovná, takže nůž je stále ostrý a broušení vyžaduje méně často. Profesionálové obtahují nůž před každým použitím, pro tábornické účely platí, že prakticky ho používají spíš fajnšmekři, kteří jsou na ostré nářadí vysazení.

 

Broušení sekery a mačety

Sekera i mačeta se brousí velmi podobně, jen hrubé nerovnosti se srovnávají jemným plochým pilníkem. Tady je třeba dost přitlačit.

Další fází je broušení brouskem, kde postupujeme krouživými pohyby brousku po celém ostří sekery. Lepší (ale trochu náročnější) je brousit proti ostří, brousek pak nenechává na ostří otřepy.

Úhly broušení ostří jsou u sekery podobné jako u nože. U sekery je optimální úhel broušení 20 – 25°.  Obtahování není pro funkci sekery nutné.

Ostrá sekera by měla umět řezat list papíru, který držíš v ruce.  Po broušení můžeš natřít sekeru jemným olejem, který má konzervační účinky.

 


Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This