Dřevařská smyčka

Dřevařská smyčka slouží k jednoduchému a rychlému upevnění a přesunu klády či větví. Táborníci ji ocení při  sbírání a nesené suchého dřeva či chrastí pro oheň. Smyčka se rychle a jednoduše váže i uvolňuje.

Starší autoři uvádějí dva názvy pro velmi podobný uzel, dřevařská a tesařská smyčka. Rozdíl je v počtu závitů, kterými se ovinuje volný konec lana, dřevařská má jeden závit, tesařská více závitů.

V praxi toto rozdělení pozbývá význam, protože počet ovinů volného konce se řídí druhem svazovaného materiálu. Jeden ovin je pochopitelně méně spolehlivý především při přerušovaném tahu a u přesunu nesourodých větví.  V současné době je tedy často používán název dřevařská smyčka pro obě varianty.

Dřevařská smyčka

Při menším počtu ovinů volného konce smyčky se někdy může dřevařská smyčka uvolnit při přerušení tahu (například položení nesených větví při krátkém odpočinku). V tom případě je třeba smyčku více kontrolovat.

Upevnění kolem stromu s možností průběžného vypnutí lana..
Upevnění kolem stromu s možností průběžného vypnutí lana.

Pro táborníky má dřevařská smyčka ještě jedno důležité využití. S její pomocí je možné uvázat lano kolem stromu bez přístupu k volnému konci lana. Tato výborná vlastnost dřevařské smyčky je neocenitelná třeba při přípravě lanové dráhy či jiného vypínání lana mezi stromy v přírodě. Velkou výhodou je, že po uvolnění lana v průběhu hry je možné lano na potřebných místech uvolnit a pevně dotáhnout.

Potěšte se jednoduchostí dřevařské smyčky a při jejím použití si vzpomeňte na náročnou práci lesáckých koní při  stahování dřeva.

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This