Očková spojka, UIAA

Rychlý a jednoduchý uzel se používá k běžné práci s lanem, na úvazky a na ploché smyčky. Uzel je shodný s vůdcovským uzlem ale jinak se váže i používá.

Používá se v horolezectví, nejčastěji na svázání ploché smyčky do úvazku a případně také na spojení lan. Nazývá se také skotský nebo protisměrný uzel. Jeho nevýhodou je, že po zatížení se hůř rozvazuje, proto se při práci s lanem častěji používá osmičkový uzel.

Uzel UIAA – po stažení není lehké ho rozvázat.

Očková spojka (uzel UIAA) vznikne tak, že na jednom laně se uváže obyčejné očko a druhé lano uzel v protisměru přesně okopíruje. Podobně i na plochých smyčkách. Důležité je zachovat dostatečně dlouhé volné konce, aby se uzel při zatížení nemohl rozvázat. Obvykle se doporučuje desetinásobek průměru lana a pětinásobek šířky ploché smyčky.

Význam očkové spojky pro horolezce postupně mírně klesá. Jednak se rozšiřuje použití šitých úvazků, a jednak je po zatížení spojených lan obtížnější uzel rozvázat. Pro vytvoření smyčky na kotvení lana se proto více využívá osmičkový nebo devítkový uzel.

Články na Ostrově nápadů průběžně doplňujeme a aktualizujeme i podle připomínek čtenářů. Tento článek z roku 2017 byl naposledy upraven v březnu 2021.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This