Uzel pro vypnutí lanka

Táborník občas potřebuje důkladně vypnout šňůru, lanko či lano. Základními uzly to jde obtížněji ale existují vypínací uzly, kterými se lanko opravdu dobře vypne. Jeden z nich se naučíme, jmenuje se povoznický uzel.

Vypnutí lanka je důležité třeba při stavbě přístřešku (nosné lanko by mělo být dobře vypnuté, aby plachta ve větru neplandala). Dalším příkladem použití je třeba vypnutí lana při chůzi podle lana se zavázanýma očima (lano musí být vypnuté), při stavbě horizontální lanové sítě a řadě dalších her s lanem. Uzel se uplatní také při upnutí nákladu pod plachtou na voze (odtud povoznický uzel, v angličtině Trucker´s Hitch).

Postup vázaní vypínacího povoznického uzlu.

Je velkým přínosem, že povoznický uzel je možné kdykoliv jednoduše dopnout, pokud se lanko v průběhu hry, pohybem, či cloumáním povolí víc, než je přípustné. Napínání funguje podobně jako kladkostroj.

Jednoduchá očková smyčka se zámkem.

Při vázání je postup následující. Na lanku se uváže očková smyčka se zámkem, lano se otočí kolem stromu (trámu, tyče), provlékne se očkovou smyčkou a dotáhne. Ve chvíli, kdy je napnuté dostatečně, stačí stisknout lanko ve smyčce a uvázat druhou očkovou smyčku se zámkem. Pokud je tah tak velký, že i po stisknutí lanko ujíždí, stačí provléknout lanko smyčkou ještě jednou (viz obrázek). Vypnuté lanko se potom už nepovoluje.

Dvojité provlečení smyčkou brání povolení lanka při vázání.

Lano je možné kdykoliv dotáhnout. Stačí rozvázat zámek a znovu uzel vypnout. Stejně jednoduché je i rozvázání, po vytažení zámku se vše povolí a uzly se rozvážou nezávisle na síle utažení.

Existuje víc způsobů vázání vypínacích uzlů. Vybrali jsme povoznický uzel, který je velmi jednoduchý a používá dvě stejné očkové smyčky se zámkem. Vázání i vypínání uzlu je proto snadné pro zapamatování.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This