Vůdcovský uzel

Poněkud vznešené pojmenování pro velmi jednoduchý uzel, který se používá pro většinu rychlých prací s lanem. Oko, které vznikne, je pevné a nestahuje se.

V horolezeckém slangu se také často používá pojmenování „švec“ nebo také „krejčík“. U Elstnera se uzel jmenuje „jednoduché poutko“. Jde o nejobyčejnější očko uvázané dvojitě do smyčky. Výhodou vůdcovského uzlu je rychlost, jednoduchost vázání a malá spotřeba lana. Nevýhodou je špatné rozvazování po silném utažení, v případě vlhké šňůry je rozvázání obtížné dvojnásob.

 

Vůdcovský uzel
Vůdcovský uzel.

Používá se všude tam, kde je potřeba jednoduché, rychlé a nepříliš zatěžované pomocné uvázání na lano, třeba i uprostřed – například upevnění věcí, vymezení rozestupů, navázání skupiny na lano při složitých podmínkách či k uvázání pomocných smyček všeho druhu.

Oko na laně vytvořené pomocí vůdcovského uzlu.

Vůdcovský uzel se také často se v různých variantách používá k uvázání plochých smyček. Jde například o variantu protisměrného vázání, nebo o zajímavé vázání uzlu na dutých smyčkách. V tom případě je problematika složitější. Především je třeba vždy zachovat dostatečně dlouhé konce za uzlem (podle použití desetinásobek až třicetinásobek průměru smyčky či lana).

Horolezecká plochá smyčka (svázaná vůdcovským uzlem).

Výhodou vůdcovského uzlu je rychlost a jednoduchost vázání, malá spotřeba lana. Nevýhodou je špatné rozvazování po utažení a v případě vlhké šňůry dvojnásob. Další nevýhodou (především pro horolezce, kde je bezpečnost důležitým faktorem) je poměrné velké snížení pevnosti lana v místě uvázání uzlu.

Články na Ostrově nápadů průběžně doplňujeme a aktualizujeme i podle připomínek čtenářů. Tento článek z roku 2017 byl naposledy upraven v březnu 2021.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This