Osmičkový uzel

Uzel, který se v současnosti používá při navazování na lano. Je považován za nejbezpečnější a v současnosti jde zřejmě o nevíce využívaný horolezecký uzel.

Pro vázání osmičkové smyčky ke spojení lana s karabinou nebo s horolezeckým úvazkem se používá protisměrný způsob. Asi půl metru od konce lana se uváže osmička, lano se provlékne úvazkem, volným koncem se ve směru od úvazku okopíruje osmičkový uzel a zajistí se jednoduchým uzlem.

Osmičkový uzel
Osmičkový uzel je jedním z nejpoužívanějších horolezeckých uzlů.

Takto uvázaný uzel bezpečně drží a oproti jednodušším uzlům se lépe rozvazuje i po zatížení. Pro lana o menším průměru (10 mm a méně) se začal používat podobný, ale složitější devítkový uzel. Výhodou devítkového uzlu je, že vykazuje pro horolezce důležité menší snížení nosnosti lana a ještě jednodušší rozvazování. Nevýhodou je delší uvazování a větší spotřeba lana. Osmičkový uzel má pro táborníky velkou výhodu v tom, že se snadno vizuálně kontroluje správné uvázání.

 

Osmičkový uzel se v horolezectví stal nástupcem dračí smyčky.

Osmičkový protisměrný uzel se také používá ke svázání dvou lan, kdy se na jednom laně uváže osmička a druhé lano tuto osmičku v protisměru okopíruje. Volný konec lana musí být minimálně 10 cm.

Osmičkový uzel, nebo také osmičková spojka  se poté, co se dračí smyčka ukázala být při určitém bočním zatížení nespolehlivá, stal jedním z nejpoužívanějších horolezeckých uzlů.

Články na Ostrově nápadů průběžně doplňujeme a aktualizujeme i podle připomínek čtenářů. Tento článek z roku 2017 byl naposledy upraven v březnu 2021.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This