Půllodní uzel
|Neobyčejně jednoduchý uzel, který slouží k jištění přes karabinu (musí to být HMS karabina s pojistným zámkem). Lano se snadno dobírá i povoluje.
Uzel se nazývá někdy také půllodní smyčka či poloviční lodní smyčka (zkratka PLS). Jištění funguje tak, že jištěný je navázán na levé lano na kresbě. Pravé lano se dobírá či povoluje povoluje (označené lano na levé kresbě). Při prudkém zatížení se nejprve překlopí smyčka (částečně pohltí náraz), a pak tření lano zabrzdí (jištěný zatíží levé lano – překlopená smyčka je na druhé kresbě). Náraz při pádu do jištění je tak výrazně zmenšený.
S ohledem na bezpečnost, na síly při pádu a pro správné překlopení půllodní smyčky je třeba k jištění používat HMS karabinu (to je neprofilovaná karabina vejcovitého tvaru s pojistkou – viz fotografie). Díky oválnému tvaru karabiny se lano méně ohýbá a svírá.
I když dnes používají horolezci nejrůznější jisticí pomůcky, které zvyšují bezpečnost jištění, zůstává znalost půllodní smyčky základem pro využití v nouzi a při nedostatku dostupné techniky. S pomocí půllodního uzlu lze i nouzově slaňovat n HMS karabině.
Při jištění přes půllodní uzel nikdy nedržte lano v těsné blízkosti karabiny. Při pádu jištěného hrozí vtažení prstů do karabiny a může z toho být i ošklivé zranění.
V dětském oddíle zkoušejte jištění i půllodní uzel vždy pod dohledem zkušeného dospělého, nejlépe horolezce. Velmi snadno může dojít ke špatnému uvázání, což může mít tragické následky. Proto půllodní uzel před použitím vždy ještě jednou zkontrolujte.
Články na Ostrově nápadů průběžně doplňujeme a aktualizujeme i podle připomínek čtenářů. Tento článek z roku 2017 byl naposledy upraven v březnu 2021.