Škotový uzel

Elegantní škotový uzel je jedním z mála, které jednoduše a bezpečně spojí lano a cíp látky, drží dobře i na nestejně silných lanech. Patří proto k oblíbeným tábornickým uzlům.

Škotový uzel byl pro námořníky velkým dobrodiním, protože uvázání třeba uvolněného cípu plachty zvládl tento uzel v každé situaci s náramnou jednoduchostí. Kromě pojmenování v názvu článku se setkáte také s názvem škotová spojka, skotská spojka či tkalcovský uzel.

Škotovým uzlem snadno spojíme lano a cíp plátna

Postup vázání je patrný z obrázku níže. Na cípu tkaniny se vytvoří ohyb a lano, na které chceme tkaninu navázat, provlékneme ohybem, obtočíme kolem tkaniny a provlékneme pod lanem.

Škotový uzel
Škotový uzel – postup vázání.

Škotový uzel má ale mnohem širší použití. Je jím možné navázat lano na hák, tenčí lano na silnější a používá se i pro svázání přetržených nití při tkaní (odtud název tkalcovský uzel). A konečně, zkuste pozorně porovnat škotový uzel a dračí smyčku. Zjistíte, že jde o tentýž uzel, jen je jinak obrácený, váže se na konci lana a tvoří smyčku. Samotný uzel je ale totožný.

Uzel se dobře rozvazuje, určitou nevýhodou je, že při nevhodném poměru tenčího a silnějšího lana může prokluzovat. V každém případě patří škotový uzel do zlatého fondu tábornických uzlů.

Články na Ostrově nápadů průběžně doplňujeme a aktualizujeme i podle připomínek čtenářů. Tento článek z roku 2017 byl naposledy upraven v březnu 2021.

 

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This