Stan Zubřík

Seznamte se s původním českým stanem pro přírodní táboření, ve kterém může hořet otevřený oheň. 

Na první pohled připomíná stan Zubřík zvláštní obrovitý jehlan s překrytým vrcholem.  Je asi 3 m vysoký a jeho půdorys je zhruba 5 x 3,5 m. Vypadá jako velký stan z celt s přehozem přes useknutý vrcholek. Je sestavený ze čtyř speciálních celt a je to jeden z mála stanů, ve kterém může hořet otevřený oheň.

Základem stanu Zubřík jsou čtyři stejné plachty, které se po dvou sepnou a uváží na dvě nosné tyče. Plachty vytvoří nahoře otevřený jehlan, otvor pro odchod kouře kryje vrchlík, který je přehozen přes spojovací příčku. Zubřík je ojedinělý tím, že vznikl poměrně nedávno jako původní český stan pro přírodní táboření.

Zajímavým přínosem do zálesácké pokladnice je původní stan Zubřík.
Zajímavým přínosem do zálesácké pokladnice je původní stan Zubřík.

Velkou výhodou Zubříku je potřeba pouze dvou tyčí o délce asi 3,3 m, které není nutné nijak důkladně čistit, jako třeba tyče pro týpí. Tyče jsou od sebe vzdálené asi 90 cm a spojené příčkou ve výši 2,8 m. Přes příčku je přehozen vrchlík, který slouží jako ochrana před deštěm a větrem. Plachty jsou na nosné tyči uvázány ve výšce 2,6 m, takže mezi vrcholem jehlanu a vrchlíkem je mezera 20 cm na odchod kouře.

Zubřík je možné postavit i na podsadě, pak je z něj opravdu luxusní táborový stan s velkým vnitřním prostorem. Ohniště je umístěno uprostřed mezi nosnými tyčemi. Ve stanu se u ohně pohodlně vyspí čtyři lidé, takže je možné podniknout s ním i putování, každý z táborníků nese jednu celtu, která váži zhruba 2,5 kg a o vrchlík se střídají. Pokud se ve stanu nezbuduje ohniště, vyspí se v něm 8 – 10 nocležníků.

Zubřík může stát také na podsadě
Zubřík může stát také na podsadě

Zubřík je inspirován dávným stanovým obydlím z doby kamenné a pro potřeby přírodního táboření ho v roce 1988 vymysleli členové oddílu experimentální archeologie Mamuti. S myšlenkou tvaru přesahujícího jehlanu přišel oddílový přítel Pepa Přech, do podoby stanu nápad převedli manželé Červinkovi za pomoci mnoha dalších Mamutů. Podobně jako v týpí, i v Zubříku může hořet otevřený oheň, odolnost proti větru je v porovnáním s týpí o něco horší a při silnějším větru se vnitřek stanu o něco snadněji zakouří než týpí. Ale za běžných podmínek je pro táboření skvělý a i když byl vymyšlen pro pravěké táboření, oblíbilo si ho mnoho oddílů a táborníků po celé republice.

Otvor pro odchod kouře kryje vrchlík
Otvor pro odchod kouře kryje vrchlík

Do budoucna počítáme s podrobnějším článkem s popisem střihu, ušití a také stavby a zařízení stanu Zubřík. Střih si od Mamutů vyžádalo také několik firem, které šijí týpí. U nich je možné stan Zubřík zakoupit (nebo objednat) ušitý, rozměry ale bývají upravené a také dělení na čtyři části (a tedy možnost přenášení v batohu) nebývá vždy dodrženo.

Oheň v Zubříku
Oheň v Zubříku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This