Turistické značky

Na výpravách často využíváme turistické značky a mnohdy už si ani neuvědomujeme, jak velká pomoc je to pro pěší i cyklo putování.

Turistická značka není jen tak obyčejná věc. Díky práci mnoha značkařů se na výpravě snadno orientujeme i v místech, kde jsme ještě nikdy nebyli a je známo, že způsob, systém a hustota turistických značek u nás patří mezi nejlepší na světě. A to už stojí za to vědět o značkách trochu víc.

Typ turistické značky určují čtyři barvy: červeně značené jsou hlavní trasy, modrá značka doplňuje hlavní síť, zelenou používají vedlejší trasy a žluté jsou místní spojky. Kromě pěších máme i lyžařské a cyklistické trasy, a také hipotrasy, což jsou stezky pro turistiku na koni. A když si člověk uvědomí, že pěší a lyžařské značené cesty u nás  by s klidem obešly celou Zemi (obvod Země na rovníku je  40 075, 695 km) a ještě by zbylo, musí před prací značkařů smeknout klobouk.  A to nepočítáme víc než 30 000 km značených cyklotras.

Modrá turistická značka
Modrá turistická značka doplňuje hlavní červené trasy.

Turistické značky mají přesné rozměry i pravidla. Bývají umístěny nejvíce na stromech, ale i na kamenech, sloupech a na rozích budov. Vždy po několika kilometrech je rozcestník, na kterém jsou šipky s názvy dalších rozcestí a údaje o vzdálenostech v kilometrech.

Kromě základního tvaru jsou ještě různé tvarové značky jako odbočka na vrchol, ke hradu, ke studánce a také naučné stezky mají svůj symbol. Nejrozšířenější jsou značky pěších tras, které jsou orámovány dvěma pruhy bílé upozorňovací barvy a mají velikost 10 x 10 cm. Oranžový podklad mají lyžařské značky, cyklistické značené trasy mají značky o něco větší (14 x 14 cm) a jsou podložené žlutou barvou.

Z leva: turistická značka, odboč,, ukončení značky, místní značení, naučná stezka
Zleva: turistická značka, odboč, ukončení značky, místní značení, naučná stezka.

 

Odbočky: k turisticky významnému místu, k vrcholu, ke studánce, ke zřícenině
Odbočky: k turisticky významnému místu, k vrcholu, ke studánce, ke zřícenině.

 

Starší značky: k vrcholu, ke studánce, ke zřícenině.

 

Naučná stezka
Naučná stezka informuje o zajímavých lokalitách.

Síť turistických značek nevznikla sama od sebe, je dílem značkařů Klubu českých turistů. Jejich práci musíme nejen obdivovat, ale podle možností také značky chránit před poškozením. Trasy se musí nejen vyznačit, ale také udržovat a opravovat. A to je při dnešních častých změnách vlastníků, správců a konec konců i terénu a těžbě docela velká starost. Svoje bohužel přidají i vandalové.

Hra s turistickými značkami

S turistickými značkami si můžete zahrát hru Lovci značek, při které každý rychle pozná, jak a kam značkaři turistické značky umisťují, podívejte se do naší herny.

Související články

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This