Čarovné a léčivé jmelí
|Jmelí známe především z tradic o Vánocích. Přináší do rodiny štěstí i lásku a líbají se pod ním nejen zamilovaní. Zimní čas je dobrou příležitostí vidět jmelí i v přírodě.
Na zimních procházkách a výpravách můžete tu a tam spatřit v korunách opadaných listnatých stromů kulaté stálezelené keříky s bílými kuličkami. Je to jmelí, celým jménem jmelí bílé (Viscum album).
Jmelí roste na mnoha druzích listnatých i jehličnatých stromů. Na listnatých stromech ho najdete především na Moravě, v Čechách je vzácnější a v některých oblastech středních a západních Čech se nevyskytuje vůbec.
U nás rostou celkem tři poddruhy jmelí, jeden na listnatých a dva na jehličnatých stromech. Jehličnany ale neopadávají, takže jmelí není tak snadné zahlédnout. Jmelí je stálezelené s bílými plody a roste poloparaziticky, což znamená, že svého hostitele sice využívá, ale neničí tak urputně, jako úplný parazit.
Jmelí má léčivé vlastnosti, které využívá i moderní farmacie. Posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh. Věhlas a magické vlastnosti mu ale přiznávali již staří Řekové. Za účinné se považuje jmelí, které roste na jabloni, na hlohu, na dubu či na jedli. Jako neúčinné je naopak považováno jmelí z topolu.
Jak zajistit štěstí na celý rok
O slávu jmelí se zasloužili především keltští druidové, kteří ho během slunovratu získávali v korunách dubů zlatými srpy (na dubech roste jmelí poměrně vzácně). Odtud zřejmě pocházejí i dnešní zvyky a tradice kolem jmelí.
Nejznámějším zvykem je zavěšení jmelí ke stropu či nade dveřmi, přináší do domu štěstí a lásku. Jmelí nad štědrovečerním stolem mělo zaručit bohatou úrodu v příštím roce.
Další tradicí je políbení pod zavěšeným jmelím, polibek zaručuje lásku po celý rok. Po každém políbení se má utrhnout jeden z lepkavých plodů kromě poslední kuličky, která má zůstat po celý rok.
Jmelí také sloužilo jako ochrana před uhranutím a zlou mocí vůbec. Větvička jmelí se dávala narozeným dětem do kolébky, aby zlé síly nemohly dítěti ublížit. Ovšem pozor, kouzelná moc jmelí funguje jen v případě, že je darované. Na tuto důležitou okolnost je třeba vždy pamatovat.

Jmelí nebo ochmet?
Pokud spatříte v zimě (většinou v koruně dubu) zažloutlý kulový tvar bez listí, nebude to nejspíš jmelí, ale ochmet evropský. Ochmet je jmelí velmi podobný, ale je opadavý. Ochmet občas můžete najít pozlacený či postříbřený i na vánočních trzích, protože obarvený ochmet je od jmelí téměř k nerozeznání.

Ochmet je vzhledem i poloparazitickou náturou velmi podobný jmelí. Nejlepším rozpoznávacím znamením je barva plodů. Jmelí má kuličky bílé, zatímco na ochmetu jsou kuličky žluté. Právě pro své žluté plody má ochmet v koruně dubu po opadání listů žlutavou barvu. Léčivý ale není a nejsou kolem něj známé ani žádné pověry.

Všimněte si v zimní přírodě jmelí i ochmetu.
Dnes se zavěšování jmelí stalo hezkou tradicí Vánoc i bez přímého spojení s jeho čarovnou mocí. Ale ať už člověk má větší či menší víru v prastaré tradice, jejich dodržování přináší určité spojení s dávnou moudrostí. A pokud v přírodě narazíte na jmelí či ochmet, budete už dobře vědět, jaké kouzlo Vánoc je se jmelím spojené, a jak se k tomu všemu připletl ochmet.
Články na Ostrově nápadů průběžně doplňujeme i podle připomínek čtenářů. Tento článek byl naposledy upraven 1/2025.