Co dělat, když se ztratíš

Znáš deset postupných kroků pro chvíli, když se ztratíš na akci s oddílem? Na táboře nebo na výpravě se to může stát a je důležité nezačít panikařit.

Nedávné téměř třídenní hledání ztracené německé osmileté dívenky v okolí Čerchova ukazuje, že i v našich lesích je možné se dokonale ztratit. Zapamatuj si desatero, které použij ve chvíli, kdy nemůžeš najít tábor, nebo sejdeš z cesty, kterou šli kamarádi z oddílu.

Sedni si. Pokud se ztratíš svému oddílu, v první řadě si v klidu sedni a promysli další postup. Rozhodni se, co z následujících důležitých zásad je pro danou chvíli nejvýhodnější.

Jaká máte v oddíle pravidla. Vzpomeň si, co dodržujete v oddíle. Kam jste společně šli. Jestli máš nějaké pokyny pro případ nouze. Šetři energií a zůstaň v klidu. Pokud nejsi sám, nerozdělujte se a  zůstaňte spolu.

Vrať se a počkej. Pokud je terén dobrý, zkus se vrátit na místo, kde jsi naposledy viděl kamarády a počkej tam – určitě se pro tebe vrátí. Pokud znáš správnou cestu, můžeš se jim vydat naproti.

Není-li možné se vrátit, zůstaň na místě. V nebezpečném terénu, nebo pokud nemáš ani ponětí, kudy se vrátit, zůstaň na místě. Ostatní tě brzy budou hledat.

Dej o sobě vědět. Máš-li s sebou mobilní telefon (před výpravou zkontroluj plné nabití), použij ho a zavolej vedoucímu (číslo bys měl znát!), Ve vážné situaci můžeš použít aplikaci Záchranka (je dobré ji mít v telefonu). Můžeš zkusit rozdělat oheň, svítit čelovkou, pískat na píšťalku.

 Nouzový signál. Mezinárodní nouzový signál je píšťalkou nebo světlem 6 signálů za minutu. Poté minutu naslouchej. To se opakuje.

Úkryt. Ve špatném počasí zkus připravit nějaký přístřešek nebo najít úkryt. Na viditelné místo připevni výrazně barevný šátek nebo část vybavení, aby tě ostatní našli.

Postupuj po cestě, údolím nebo podle potoka. Jestliže nejde zůstat na místě a počkat, ani dát o sobě vědět, postupuj stálým směrem. Nejrychlejší cesta do civilizace je dolu údolím, případně po proudu potoka, nebo nejnadějnějším stálým směrem k civilizaci (stálý směr pomůže udržet Slunce nebo vzdálený strom). Najdeš-li používanou cestu, vydej se po ní z kopce, na rozcestí se dej tou větší cestou. Turistická značka tě dovede k rozcestníku.

Vyhýbej se těžkému a nebezpečnému terénu. V těžkém terénu přijdeš brzo o zbytek sil a můžeš si způsobit úraz. Pak bude záchrana mnohem těžší. Proto se podobným terénům vyhni.

Při první možnosti dej o sobě zprávu. Jakmile můžeš, dej o sobě zprávu, aby vedoucí a kamarádi věděli, kde jsi, a nehledali tě zbytečně. Popros kohokoliv důvěryhodného, aby ti půjčil telefon, zavolal policii nebo předal zprávu, že jsi v pořádku.

Zabloudit může každý a rozhodně ti přejeme, aby se to tobě nestalo. Ale je dobré být připraven.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This