Dřevěná lakroska

Mezi tábornickým a zálesáckým lidem všeho druhu je v oblibě hra lakros. Nechcete si ji zahrát s pravou indiánskou dřevěnou lakroskou?

Lakros se stal všeobecně oblíbeným sportem s klasickými soutěžemi a turnaji. Je známo, že hru původně hráli indiáni, algonkinské kmeny ji nazývaly baggataway, Irokézové zase tewaarathon a běloši ji pojmenovali la crosse podle podoby lakrosky s biskupskou berlou. Málokdo ví, že počátky lakrosu u nás proběhly v několika vlnách a jeho definitivní rozšíření je spojeno s tábornickými a zálesáckými oddíly. Právě tyto oddíly a brdský lakrosový turnaj v sedmdesátých letech 20. století má na svědomí rozšíření hry v tuzemsku. Největší zásluhu na tom měl v té době známý pražský oddíl Neskenon.

Nyní se ale nechceme zabývat historií hry, ani jejími pravidly. Chceme vyzkoušet výrobou indiánské dřevěné lakrosky. V původní podobě se totiž lakros i u nás hrál s dřevěnými lakroskami, které si každý vyráběl sám. Teprve později se objevily duralové lakrosky (původně také jako samovýroba).

K výrobě lakrosky je potřeba získat asi 120 cm dlouhou a pokud možno čerstvou smrkovou nebo lískovou větev. Neměla by být silnější než asi dva centimetry. Oko lakrosky se dělá tak, že se buď pomocí provázku opatrně den i dva postupně stále víc ohýbá konec větve za studena, ale zajímavější a rychlejší je střídavé máčení a nahřívání větve nad ohněm. Nahřátá vlhká větev se snadněji ohýbá, ale i tak musí člověk dát velký pozor na prasknutí ohýbaného oka. Výsledná délka lakrosky by měla být 60 – 100 cm.

Výroba lakrosky začíná postupným ohýbáním smrkové nebo lískové větve.
Výroba lakrosky začíná postupným ohýbáním smrkové nebo lískové větve.

Vzniklé oko se sváže a vyplete síťováním podle obrázku. Výplet nesmí být ani moc vypnutý (míček se do síťky nezachytí) ani moc povolený (míček nejde ze síťky dobře vyhodit). A protože hodně povolený výplet by znemožnil jakkoliv vyšťouchnout bežícímu soupeři míček z lakrosky, platí pravidlo, že míček vložený do lakrosky musí přečnívat přes okraj lakrosky.

Síťovaný výplet lakrosky má být jen tak hluboký, aby míček přečníval přes okraj lakrosky.
Síťovaný výplet lakrosky má být jen tak hluboký, aby míček přečníval přes okraj lakrosky.

Je-li lakroska hotová, můžete rovnou začít hrát lakros. Můžete si ovšem zkusit ušít také kožený míček, ale to už musíte být nadšenci, většinou se totiž míček nahrazuje tenisákem. Pravidla hry jsou velice jednoduchá a najdete je v herně Ostrova nápadů.

 


My se na Ostrově nápadů k lakrosu ještě časem vrátíme a zmíníme se o duralových lakroskách. S ohledem na pracnost výroby dřevěné lakrosky a na její časté zničení v zápalu boje se totiž záhy po rozšíření lakrosu u nás objevily lakrosky duralové. A s nimi začala stoupat i obliba sportovnější verze indiánského lakrosu. Ale než se pustíte do duralu, vyzkoušejte si zajímavou přírodní verzi indiánského lakrosu s dřevěnými lakroskami vlastní výroby. Uvidíte, že to má něco do sebe.

Související články

Lakros na táboře

 

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This