Dušičky a počátek listopadu
|Přelom října a listopadu je tradičně věnován vzpomínání na duše zemřelých. Tuto dávnou tradici si můžeme připomenout i v dětském oddíle.
Zimní období neznamená dnes žádné větší omezení aktivit, ale vždycky tomu tak nebylo. Mnoho tradic a zvyků se váže k tomu, že zima byla dlouhým obdobím bez možnosti získávat obživu. Bylo třeba zajistit si přízeň duchů, bohů či jiných nadpřirozených bytostí, aby lidé mohli přečkat čas do příchodu jara a nového života.
Zavzpomínejte na oddílové blízké
Odedávna se věřilo, že začátek listopadu je čas, kdy se svět zemřelých přibližuje na dosah ke světu živých. Proto se touto dobou na zemřelé vzpomíná. Lidé chodí na hřbitov, zapalují svíčky a připomínají si ty, kteří již odešli.
Podobně můžeme v oddíle při schůzce zapálit svíčku a každý si připomene, kdo z rodiny mu na světě chybí. Můžeme vzpomenout i na tábornické a skautské vůdce, publicisty a činovníky, kteří ovlivnili oddíl či jednotlivce, a kteří již na tomto světě nejsou. Je právě ta nejvhodnější chvíle, zavzpomínat na ně s úctou a vděčností.
Dušičky a připomínka zemřelých 2. listopadu
Křesťané i mnozí mimo tuto víru si 2. 11. připomínají Dušičky. Ten den se sluší vzpomenout na nejbližší, kteří již zemřeli. Na hřbitovy se přinášejí květiny a svíčky. Podle tradice tento den duše zemřelých vystupují z očistce, kde čekají na očištění od hříchů. Proto se zemřelým mělo nechávat jídlo, studeným mlékem se mohli ochladit a lampy se místo olejem plnily máslem, aby si duše mohly ošetřit spáleniny.
Zapalte doma večer svíčku a prohlédněte si staré fotografie. Naši předkové připravovali pečivo a dobroty pro duše zemřelých, pro žebráky a pocestné i pro koledníky. Z řepy se vyřezávaly obličeje a lidé se oblékali do masek a chatrných oděvů.
Svátek všech svatých 1. listopadu
O něco méně známý je Svátek všech svatých, který předchází Dušičkám. Jde o křesťanskou připomínku příběhů světců. Svým životem prokázali víru a často za ni i položili svůj život. Svátek je odkazem na římský Pantheon, který byl roku 609 zasvěcen Panně Marii a všem svatým mučedníkům.
Samhain se slaví v noci 31. října
Podobně slavili Keltové noc na 1. listopadu svátek Samhain, kdy se vracely domů duše zemřelých a bylo třeba jim posvítit na cestu lampami. A již staří Římané měli zvyk uctívat zemřelé pokládáním květin na hroby. Svátek všech svatých se podobal Samhainu a měl překrýt jeho pohanskou tradici.
Halloween a jeho cesta z Evropy do Ameriky a zpět
Americký Halloween pochází od irských vystěhovalců. Slaví se večer 31. října a původní název byl „All Hallows´ Eve“ (čili „předvečer Všech svatých“). V Americe postupně získával podobu strašidelných kostýmů, koledování, vyřezávaných dýní (původně řepy), černých netopýrů či zdobení oranžovou a černou barvou. Následně se po mnoha letech vrátil s globalizací zase zpět do Evropy jako Halloween.
Všechny jmenované svátky a tradice mají tedy společný základ v dávné oslavě příchodu zimního období. Každý si může zvolit zvyky a tradice, které mu vyhovují. Jen by se neměla úplně vytratit původní vzpomínka na zemřelé blízké.