Ferocerové křesadlo firesteel

Roznítit oheň je možné mnoha způsoby. Jedním z elegantních tábornických způsobů je křesání ohně pomocí ferocerové tyčinky firesteel. Jak takové křesadlo funguje a jaké má výhody?

Získat jiskru je velmi jednoduché. Stačí vzít ferocerovou tyčinku a pevným pomalým tahem ostrou kovovou hranou z ní vykřesat bohatý vějíř jisker, které zapálí připravený troud. Oproti zápalkám křesadlo nenavlhne, oproti zapalovačům nedojde plyn a oproti většině dalších způsobů je zapálení ohně mnohem rychlejší.

Vějíř jisker z ferocerového křesadla.
Vějíř jisker z ferocerového křesadla.

Ferocerové křesadlo je poměrně nová tábornická pomůcka. Ujal se pro ni název firesteel a říká se jí také švédské křesadlo, protože ji pro svět objevila švédská armáda. Ve slitině několika kovů je důležitý cer, jehož piliny při křísnutí vzplanou a letící jiskra hoří velmi vysokou teplotou až 3000 ˚C. Díky tomu krásně zapálí připravený troud.

Souprava ferocerového křesadla firesteel.
Souprava ferocerového křesadla firesteel.

Křesadlo mírně oxiduje, proto je potřeba nejprve trochu odškrábnout povrch (tím se do troudu také naškrábe trochu kovových pilin, které podpoří rozhoření ohně). Při křesání je nejlepší opřít konec tyčinky o podložku těsně u hromádky troudu, tak jiskry neminou cíl. A pak stačí už jen křísnout oním pomalým silovým tahem hrany o křesadlo. Jako hrana poslouží plíšek prodávaný s křesadlem, nebo hřbet nože.

Troud

Nejprve je ale třeba připravit troud. Pokud je vám blízký přírodní způsob, poslouží naškrábaná březová kůra, nožem nařezané dřevěné štěpinky či dřevěný podpalovač s jemně naříznutými hoblinami vyrobený ze suché větve. V ukázce je použité naškrábané smolnaté dřevo, které může být součástí soupravy firesteelu.

Pro ty, co netrvají na zálesáckém stylu, je nejsnadnější naškrábat hoblinky z magnéziového bloku. Dobře chytá vata, naškrábaný ubrousek či papírový kapesníček.

A podle místních podmínek musíte mít samozřejmě připravené vhodné topivo na přiložení, aby oheň zase neuhasnul.

Křesadlo se smolnatým dřevem pro naškrábání pilin použitých jako troud.
Křesadlo se smolnatým dřevem pro naškrábání pilin použitých jako troud.

Ferocerové křesadlo, zapalovač a zápalky. 

Zpočátku jsme uvedli některé výhody firesteelu. Pravda ale je, že obyčejným zapalovačem a případně dokonce outdoorovým zapalovačem zapálíte ve většině případů oheň snadněji a rychleji.  Několik drobných výhod křesadla je v jeho jednoduchosti a bezporuchovosti (to zvláště v porovnání se zapalovačem), odolnosti proti vlhku (to zvláště v porovnání se sirkami) či v pohodlném zapálení plynového vařiče i ve větru (to už dokáže jen outdoorový zapalovač).

Největší výhodou křesání je zábavnost vzniku jiskry, křesat s firesteelem je totiž opravdové potěšení. I vy se můžete potěšit naším krátkým videem.

 

Video

 

Ferocerové křesadlo je praktickou pomůckou, která zajistí, že rozděláte oheň.  Jestli to bude přírodnější cestou, nebo vatou napuštěnou benzínem, to záleží na vás. Firesteel stojí na pomezí mezi těmito dvěma styly. Opravdoví zálesáci samozřejmě vytáhnou třecí dřívka, nebo staré křesadlo s pazourkem a budou vás pozorovat s nadhledem (a ti zkušení nejspíš budou i rychlejší). Ale i v batohu zkušených zálesáků se dost často ferocerové křesadlo najde jako záloha pro případ nouze.

Rozdělávání ohně třením a křesáním

Články související s rozděláváním ohně třením či křesáním.

Téma oheň

Oheň znamená pro člověka mnohem víc než jen zdroj tepla. Oheň je od dávných věků nejdůležitějším pomocníkem všech, kteří trvale nebo dočasně pobývali v přírodě. Pro táborníky to platí samozřejmě také.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma oheň

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu oheň

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This