Roznícení ohně křesáním

Jedním z tradičních tábornických umění, jak elegantně rozdělat oheň, je křesání. Je rychlejší a snadnější, než získání jiskry třením dřev.

Křesání je velmi efektivní a rychlý způsob, jak tradičním způsobem získat jiskru pro roznícení ohně. Podmínkou je ovšem zkušenost s potřebnými pomůckami. Základem je kvalitní ocílka neboli křesadlo z kovu bohatého na uhlík. Jako křesací kámen je nejlepší pazourek a třetí podmínkou je vyzkoušený troud. S prověřeným náčiním je získání žhavé jiskry otázkou několik málo okamžiků.

Ocílka a pazourek
Pazourek a ocílka (na obr. tvar ocílky starých Slovanů).

Ocílku neboli křesadlo umí  vyrobit většina uměleckých kovářů, pro začátek postačí i starý pilník. Pazourek je u nás poměrně vzácný, ale vzhledem k jeho schopnosti vykřesat jiskru se jen obtížně nahrazuje. V komunitě znalců křesání ale koluje dostatečný počet pazourků, takže není nemožné tuto pomůcku získat.

Různé tvary ocílek
Různé tvary zálesáckých ocílek.

Úderem pazourku o ocílku vyrazíme jiskru, která zapálí troud. Důležité je, že tuto jiskru tvoří malý kousek kovu, který pazourek vyštípl z ocílky. Taková jiskra sama hoří a může zapálit troud. Jiskry, které získáme například při úderu dvou křemenů, neobsahují kov, nehoří aktivně a nedokáží zapálit sebelepší troud.

křesání
Tvrdý pazourek vrazí z ocílky rozžhavený kus kovu.

Nejdostupnějším troudem může být zuhelnatělá jemná přírodní látka ze lnu nebo bavlny, například starý kapesník. Pro začátek takový látkový troud lze získat udušením hořící tkaniny mezi dvěma deskami; jemné černé kousky spálené tkaniny dobře chytají jiskru. Mnohem lépe látka zuhelnatí, když ji vložíme do ohně uzavřenou v plechovce, kam nemá přístup vzduch (lépe s malým otvorem, aby mohly unikat spaliny).

Krabička s látkovým troudem
Krabička s látkovým troudem.

Troud je možné získat více způsoby. Jiskru můžeme chytat také do troudu ze zuhelnatělého chmýří topolů nebo do zpracovaného choroše troudnatce kopytovitého. Troud má i velmi elegantní variantu, knotový zapalovač. Pro snadnější křesání jej vymysleli zálesáci jako výbornou náhradu zuhelnatělé látky nebo choroše. Zuhelnatělý konec přírodního tkaného provázku dokáže zachytit jiskru při křesání velmi elegantně a funguje jako snadno uchovávatelný troud. Více o výrobě zapalovače najdete v článku Knotový trubičkový zapalovač.

Úderem pazourku o křesadlo vyletí sprška jisker, které úder tvrdého kamene vykřeše z kovové ocílky. Jiskru je možné chytat do troudu umístěného přímo pod nebo nad pazourkem (pokud úder křesání vedeme ocílkou) nebo do troudu položeného pod ocílkou (pokud křešeme pazourkem).

Jiskra zachycená v troudu ještě neznamená zapálený oheň. Postup rozfoukání jiskry je stejný jako při rozdělávání ohně třením dřev a dočtete se o tom v kapitole Jiskra ještě není oheň. Méně zkušeným doporučujeme trénovat postup získání ohně z jiskry samostatně.

Rozfoukávání plamene z jisrky
Rozfoukávání plamene z jiskry.

O respektu, který naši předkové měli k pazourku, svědčí i lidové pojmenování pušky – flinta. Pochází z dob křesadlových zbraní, kdy součástí zápalného křesadlového systému byl i úštěpek pazourku. Zastával zde svoji obvyklou funkci, při stisknutí kohoutku křísnul o ocílku a jiskra zapálila doutnák střelného prachu na pánvičce. Křesadlové zbraně odvál čas, ale pojmenování flinta zůstalo.

Křesání v pravěku a dnes

Největší umění ovšem je vykřesat jiskru bez pomoci kovové ocílky tak, jak to dokázali lidé v pravěku. Stále zatím není rozluštěna hádanka, zda lidé dříve uměli dělat oheň třením dřev nebo křesáním. Jisté je, že křesací soupravy se občas nalézají a také známý ledovcový muž Ötzi měl v kapse opasku troud a stopy po pyritu (jeden z minerálů, který může nahradit kovovou ocílku). Dalším oblíbeným křesadlem je kulová konkrece markazitu.

Moderní křesadlo
Moderní ferrocerové křesadlo a smolnaté dřevo.

Na úplně opačném konci vývoje jsou moderní ferrocerová křesadla, která dokážou vykřesat jiskru za jakýchkoliv podmínek. Dají se využít nejen k rozdělání ohně, ale také k zapálení plynového či benzinového vařiče i za větru, kdy je zápalka bez šance.  Pokud máte k dispozici naškrábané smolnaté dřevo, nebo smolnaté hobliny, můžete tímto moderním křesadlem zapálit rovnou malý plamínek.

Křesání má zálesácké kouzlo, podobně jako vznik jiskry třením dřev. Pro správného táborníka je příležitostí být při rozdělávání ohně soběstačným a nezávislým na okolí. Je dobrou a rychlou volbou pro každého, kdo z různých důvodů nechce rozdělávat oheň třením dřev.

Tento článek z roku 2016 byl doplněn o nové informace v dubnu 2018.

Rozdělávání ohně třením a křesáním

Články související s rozděláváním ohně třením či křesáním.

Téma oheň

Oheň znamená pro člověka mnohem víc než jen zdroj tepla. Oheň je od dávných věků nejdůležitějším pomocníkem všech, kteří trvale nebo dočasně pobývali v přírodě. Pro táborníky to platí samozřejmě také.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma oheň

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu oheň

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This