Boj na vysoké kladině
Orientační čas: 2 hod
Dva hráči bojují na kladině, vzájemně se snaží srazit tyčemi s molitanovými koulemi na konci. A zkuste tuto kladinu umístit 10 m vysoko.
Základ této hry možná znáte z televizní soutěže Pevnost Boyard. Dva hráči stojí proti sobě na kladině, každý má v ruce cca 1,5 m dlouhou tyč s molitanovými koulemi na konci. Pomocí této tyče se snaží toho druhého vyvést z rovnováhy tak, aby spadl. Hru je možné hrát i na normální kladině nízko nad zemí. Když ale kladinu dáte hodně vysoko, třeba mezi stromy do výšky 10 m, získá hra úplně jiný rozměr. Vůbec se v takové výšce na kladinu postavit (samozřejmě s horolezeckým jištěním) je pro mnohé výzva a obavy z pádu do takové propasti jsou opravdu velké.
Podmínkou je dobrá příprava (upevnění kladiny a žebříku, pomocí kterého se na kladinu leze) a hlavně dobré jištění hráčů. Více v článku Lanové hry. Jisticí lana musí být samozřejmě upevněna ještě nad kladinou, v jejím středu. Měkký pád zaručují dynamická horolezecká lana. Jistič by měl při pádu dávat pozor, aby se padající nepraštil o kladinu do hlavy (tj. přiměřeně ho spustit až pod kladinu).
Kladina byla v našem případě vyrobena ze dvou klád (pevně spojených k sobě velkými hřebíky). Na kladině z jedné klády by se v takovéto výšce udržel málokdo, hra by pak nebyla o boji tyčemi, ale o tom, kdo se na kladině vůbec udrží.
Při hře je nutné postarat se o bezpečnost hráčů i přihlížejících. Hráči se do sedáků oblékají již na zemi a na žebřík lezou zajištěni. Žebřík stačí postavit na jedné straně (jeden z hráčů musí přejít kladinu na stranu opačnou). Hráče je dobré instruovat, aby při pádu tyč pokud možno nepouštěli. Při boji by z hlediska bezpečnosti nikdo neměl stát pod kladinou, navíc tyč občas spadnout opravdu může.
Pravidla pro boj je potřeba specifikovat. Například, že hráči musí tyč držet stále oběma rukama, nesmí útočit soupeři na hlavu apod. Vyhrává ten z hráčů, který se udrží na kladině, zatímco druhý spadne. Je nutné v pravidlech počítat s tím, že mohou spadnout zároveň oba hráči. Také je dobré rozmyslet systém turnaje. Hra je vždy na dvojice a systém každý s každým by nejspíš trval příliš dlouhou dobu. Více v článku Turnajové systémy.
Hra Boj na vysoké kladině je poměrně náročná na přípravu i na jištění, ale na druhou stranu je souboj v takové výšce opravdu velkým zážitkem.
Dobrý den, v sobotu poradame akci „lávka pres řeku“ a chceme soutěž – souboj s tyčí s molitanovym zakončením. Bohužel ji nemůžeme nikde sehnat, tak se chci zeptat, kde ste ji koupili. Předem děkuji.
Tyče jsme nekupovali, vyrobili jsme je z kusů molitanu, dřevěných tyčí a vše pospojovali a upevnili sportpáskou.