Maté – čaj pro náčelníka

Pomůcky: Dle losovaných možností
Orientační čas: 4 hod

Půldenní táborová hra s uvařením čaje, při které se vyřádí jak účastníci, tak všichni, kteří Maté připravují.

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Družinová hra Maté o nejrychlejší uvaření čaje byla původně vymyšlena pro zpestření a odlehčení tábora. Časem se Maté stalo tradiční táborovou soutěží, při které se baví opravdu všichni včetně organizátorů. Podstata hry je v „onemocnění“ náčelníka záhadnou chorobou, kterou může vyléčit jen a pouze  speciálně připravený čaj zvaný pro tuto příležitost trochu nepatřičně maté. Maté je totiž původně jihoamerický čaj ze sušených listů cesmíny paraguayské. V naší hře to ovšem je zázračný všelék, čaj z nejrůznějších surovin uvařený naprosto nepochopitelným způsobem.

Do „osudí“ se vloží nejnemožnější varianty surovin a způsoby přípravy maté. Za velké pozornosti se pak losují podmínky, které platí pro všechny stejně, aby hra byla regulérní. Losují se celkem čtyři závazné podmínky, způsob rozdělání ohně, místo pro vaření čaje, surovina a sladidlo. Je možné popustit uzdu fantazie, pro inspiraci jsme připravili následující možnosti:

  • způsob rozdělání ohně – sirkou, křesáním, rozfoukáním z uhlíku nebo lupou;
  • místo vaření čaje – 1 m nad zemí, na vodě, vkládáním rozžhavených kamenů, v rybníce, pod zemí, na provázku, na kolotoči, na houpačce, v kleci, na šikmém kůlu;
  • surovina – jehličí, listy maliníku, chutné lesní plody nebo běžný čaj;
  • sladidlo – med, karamel, sladká slovíčka nebo cukr.

Galerie zobrazuje různá místa a způsoby vaření čaje

Speciální disciplína se vyvinula z původně nevinné choroby náčelníka. Vedení tábora začalo v průběhu let vymýšlet neuvěřitelné choroby, kterými právě náčelník trpí a k tomu i složité převleky od proměny v miminko, pohádkovou postavu, pavouka či ponravu až po choroby s barevnými fleky po těle, demenci či vodnatelnost. Zkrátka záchrana náčelníka závisí na umění družin uvařit léčivý čaj dřív, než náčelník bídně zahyne.

Galerie zobrazuje různé strašlivé choroby náčelníků

Po vylosování způsobu přípravy maté (pro všechny skupiny stejné podmínky) se začne připravovat léčivý lektvar. Náčelník zatím úpí, upadá do kómatu dožaduje se svého zázračného maté a slibuje hory doly tomu, kdo ho uvaří první. Pak zase zuří a svolává hromy a blesky na neschopnou posádku. Nakonec apaticky dodýchává a s posledních sil se drží při životě. Jedině první uvařené zázračné maté mu může zachránit život a vrátit tělesnou i duševní svěžest.

Ačkoliv je vše v lehké nadsázce, podmínky pro uvaření čaje se přísně dodržují a mnohdy krkolomné úkoly procvičují tábornickou zdatnost celé družiny. Na závěr pak první družina za slavnostních proslovů, fanfár a zpěvu písní přináší náčelníkovi spásný čaj. Je oslavována stejně, jako další družiny, které přinášejí svůj čaj a postupně zachraňují svého milovaného náčelníka.

Losování úkolů se občas vynechává, je komplikované na vymýšlení a přípravu, podmínky se pak určují přímo podle dané choroby. Kromě samotné přípravy se ujal i obřad předávání čaje (musí být kulatá podložka, brčko, slavnostní výzdoba, atd…). Smyslem je, aby byly další činnosti, které můžou připravovat členové družiny v době, kdy se čaj vaří.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This