Pavoučí bludiště
Orientační čas: 1 hod
Zajímavý nápad na netradiční noční hru. Děti v ní budou procházet bludiště z pavučin a budou se snažit co nejrychleji najít správnou cestu ven.
Tato hra byla jednou z etap celotáborové hry na téma Hobit. Konkrétně se jednalo o scénu s pavouky a pavučinami v Temném hvozdě. Nápad jde ale samozřejmě použít i s jinou legendou.

Stavba bludiště
Hra probíhá v noci a jejím základním prvkem je právě bludiště z pavučin. Pokud neseženeme skutečné pavučiny :), můžeme je nahradit průhlednou balicí fólií. Prodává se ve velkých rolích a není nijak drahá (vyhledávejte „Průhledná balicí fólie“). Fólii můžeme snadno natáhnout mezi stromy (používali jsme 3 pásy fólie nad sebou) a vytvořit tak stěny bludiště. V noci a s minimálním osvětlením je bludiště pěkně nepřehledné a vypadá opravdu dobře.
Je dobré vyzkoušet, jak moc je bludiště v noci vidět. Pokud je tmavá bezměsíčná noc, dá se bludiště trochu přisvítit, aby byly stěny rozeznatelné.
V tomto bludišti se dá jistě vymyslet mnoho různých her. My jsme hráli podle následujících pravidel:
Pravidla hry
Bludiště bylo postaveno dle této mapy:

V bludišti byly na stromech umístěny papírové kapsičky a v nich lightsticky (svítící tyčinky) čtyř různých barev. Bludiště mělo čtyři východy ven. Každá z těchto bran byla označena lightstickem jedné barvy.

Po vysvětlení pravidel byla družina (cca 10 hráčů) v noci a se zavázanýma očima odvedena dovnitř do bludiště, každý člen družiny začínal na jiném místě. Po odstartování si hráči sundali z očí šátek. Každý hráč musel najít a vzít si libovolný lightstick a pak opustit bludiště bránou stejné barvy, jako měl jeho lightstick. Cílem celé družiny bylo, aby všichni její hráči co nejrychleji opustili bludiště (měří se čas).

- Hráči měli zakázáno mezi sebou mluvit.
- Hráči si mohli navzájem pomáhat.
- Když hráč sebral lightstick, již ho nemohl vyměnit (za jinou barvu) ani někomu předat.
- Kdo vyjde z bludiště, již se do něj nesmí vrátit.
- U bran stojí strážci, kteří kontrolují správnost barvy.
- Hráči samozřejmě nesmějí podlézat stěny bludiště (ne všude dosahují až na zem).
- Za poškození bludiště je velká časová penalizace (např. 30 minut). Mějte připravenou náhradní fólii na opravy.
Každá družina hrála samostatně a pořadí bylo určeno dle dosaženého času.

Po skončení hry nezapomeňte bludiště uklidit, igelitová fólie do lesa nepatří.
Ahoj,
nápad je to výborný, jen ve spojení balicí fólie je první i krátké, ta fólie má schopnost balit, neprovádí sama od sebe činnost balení.
Opraveno, díky za upozornění.
Vypadá to zajímavě, ale přeci jenom trochu neekologické. Nepředpokládám, že jste folii svinuli pro příští použití.
Dík za komentář, souhlasím s tím, že cokoliv jednorázově použitého na hru je trochu neekologické, ať jsou to ukryté zprávy na archu papíru, barevné lístečky, plánky pro hru, vytištěné legendy, dopisy, krepák, papírové koule nebo potravinářská fólie. Samozřejmě za předpokladu, že se po hře vše pečlivě odstraní a recykluje (často tomu tak není, což je mnohem horší). Jde o energetickou náročnost vynaloženou na výrobu dané pomůcky. Co se týká recyklovatelnosti, je průtažná potravinářská PE fólie plně a snadno recyklovatelná, rozhodně horší bilanci recyklovatelnosti mají jiné plasty. V tomto směru je podobným prohřeškem koupit všem dětem na táboře jogurt v kelímku nebo párkrát rozdat svačinu v mikrotenovém sáčku. Opět za předpokladu, že se vše odstraní a recykluje. S ohledem na tuny plastového odpadu zůstávajícího v přírodě po desítky a stovky let je myslím efektivnější zaměřit se na minimalizaci zanechané stopy. Stále však platí první souhlasná věta. Jiří Červinka
Dobrý den,
nápad výborný, zamlouvá se, super tip. Jen se chci zeptat, kolik metrů fólie jste tak cca vypotřebovali?
Bohužel to už zpětně nevím. Dá se to nějak odhadnout a spočítat. Záleží i na tom, jak vysoké bludiště budete dělat (my jsme měli 3 řady fólie nad sebou).
Dobrý den, kolik metrů folie jste použili a jak dlouhé byly jednotlivé stěny bludiště? Resp. celé bludiště? Děkuji.