Zapalte nepřátelskou loď

Pomůcky: dle povoleného materiálu
Orientační čas: 3 hod

Zapálit nepřátelské plavidlo na dálku hořícím šípem není tak snadné, jak se nám snaží namluvit některé dobrodružné filmy. Vyzkoušet si to můžete v této výrobní hře.

Nepřátelské loďstvo útočí na naši pevnost a je nutné ho zničit ještě před tím, než dorazí ke břehu a vojáci se vylodí… Tak takhle nějak může vypadat legenda k této hře.

Pro každou družinu připravíme a ukotvíme na rybníce  nepřátelskou loď. Družina dostane jednoduchý úkol, co nejrychleji tuto loď podpálit. Háček je pouze v tom, že nikdo nesmí vstoupit do vody, ani na druhý břeh rybníka.

Družina tedy musí vymyslet způsob podpálení a vyrobit potřebné zařízení. Možností je hodně, různé zápalné šípy, zápalné kuličky,hořící lodičky, lanovky,… Ačkoliv se to nezdá, je to úkol poměrně náročný, a ne každému se podaří splnit.

Nepřátelská loď může vypadat například takto:

Nepřátelská loď, chrastí uprostřed je nutné zapálit.
Nepřátelská loď, chrastí uprostřed je nutné zapálit.

Úkol je splněn ve chvíli, kdy shoří balík chrastí uprostřed tohoto voru.

Družina dostane omezené množství materiálu, který může použít (provázky, prkna, hřebíky,…) a dále má k dispozici vše, co najde v lese.

Na hru je dobré dát časový limit (např. 3 hodiny).

Pokus s hořící lodičkou. Je ze břehu tlačena dlouhými pruty.
Pokus s hořící lodičkou. Je ze břehu tlačena dlouhými pruty.

Při práci s ohněm je důležité dbát na bezpečnost. Pravidla je dobré specifikovat dle místní situace. Např. že každá družina má na břehu právo zřídit si jedno ohniště a s ohněm mohou manipulovat jen v tomto ohništi a mezi ním a břehem. Je dobrý dohled dospělé osoby, který má právo veta na příliš bláznivé a nebezpečné nápady.

Úspěšné podpálení
Úspěšné podpálení nepřátelské lodi.

Dále je nutné dávat pozor na odpad v rybníku – zbytky všech konstrukcí a pokusů je nutné z vody odstranit.

Hořící koule na lanovce. Lanko bylo nejprve přehozeno přes vor.
Jiný způsob – hořící koule na lanovce. Lanko bylo nejprve přehozeno přes vor.

Téma oheň

Oheň znamená pro člověka mnohem víc než jen zdroj tepla. Oheň je od dávných věků nejdůležitějším pomocníkem všech, kteří trvale nebo dočasně pobývali v přírodě. Pro táborníky to platí samozřejmě také.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma oheň

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu oheň

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This