Skryté ohniště

Pomůcky: ešusy, voda, čaj, sirky, provázek
Orientační čas: 1 hod

Ve hře Skryté ohniště  má družina za úkol uvařit v ešusu čaj a hlavně po sobě ohniště dokonale zamaskovat, aby ostatní nepřišli na to, kde ohniště bylo.

Tato hra se hraje na družiny (dvě nebo více) a má dvě části.

 1. V první části družina ve vybraném (malém) území vytvoří ohniště a v ešusu uvaří čaj (alt. např. vajíčko, polévku …) a poté ohniště dokonale zamaskuje.
 2. V druhé části pak hledá na území cizí družiny a snaží se určit polohu jejich ohniště.

Cílem je zajistit, aby vlastní ohniště nebylo nalezeno, a nalézt cizí ohniště.

Ke každé družině je přiřazen rozhodčí, který kontroluje splnění podmínek.

Výběr území

Družina si může sama vybrat (najít v lese) a vyznačit území, ve kterém bude její ohniště a ve kterém pak ostatní družiny budou toto ohniště hledat. Území musí mít přesně danou velikost, např. 10 x 10 m a vyznačenou hranici. Hranici můžeme vyznačit třeba provázkem, nebo jen šátky v rozích území.

Založení ohniště

Kdekoliv ve vybraném území družina vytvoří ohniště, musí být ohraničeno kameny a vysypáno pískem/hlínou. Můžeme zadat minimální průměr např. 30 cm.

Uvaření pokrmu

Na ohništi pak v ešusu/kotlíku uvaří daný pokrm. Rozhodčí kontroluje, zda voda na čaj skutečně prošla varem apod.

Vaření čaje
Vaření čaje.

 

Uklízení a maskování ohniště

Nejdůležitější částí hry je po sobě zamaskovat stopy. Tj. uklidit ohniště, vynést kameny a uhlíky (řádně zalité) pryč, uhrabat listí a vyšlapané cestičky… Prostě udělat maximum pro to, aby ostatní nepřišli na to, kde ohniště bylo.

Zakrývání ohniště
Zakrývání ohniště.

Tuto hru jsme v oddíle hrávali častěji a družiny začaly používat falešné stopy – tj. záměrně předstíraly, že ohniště bylo někde jinde. Tuto praktiku jsme proto začali zakazovat. Je dobré před hrou zvážit, zda falešné stopy zakázat, nebo mlčky povolit.

Hledání ohniště

Poté je družina přivedena k cizímu území a má určený čas na objevení skrytého ohniště. Má za úkol určit jeho přesnou polohu. Jde o skoro detektivní práci, kdy se území prochází centimetr po centimetru a hledají se jakékoliv zbytky, uhlíky, ohořelé kameny apod. S ohledem na uchování místa není dovoleno hrabat v zemi či v trávě.

Při této hře je bonusem uvědomění, jaké stopy v přírodě zanechává založení ohniště a jak taková ohniště zahlazovat.

Téma oheň

Oheň znamená pro člověka mnohem víc než jen zdroj tepla. Oheň je od dávných věků nejdůležitějším pomocníkem všech, kteří trvale nebo dočasně pobývali v přírodě. Pro táborníky to platí samozřejmě také.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma oheň

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu oheň

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This