Rozfoukání ohně bezovou trubičkou

Už jste také se také nadýchali kouře nebo cítili začínající bolest hlavy při pokusu rozfoukat plameny ohně, který pohasl v nevhodnou chvíli? S bezovou trubičkou je rozfoukání plamenů hračka, vyzkoušejte to s námi.

Stačí se opozdit s přiložením dříví na oheň, nebo sáhnout po vlhčím dřevu, plamen skomírá a místo tepla a světla se na táborníky sedící okolo valí dým. Je potřeba rychle rozfoukat plameny, aby oheň zase pěkně plápolal. Ale někdy je to problém. Sklonit se do dýmu je často dost náročné a ještě náročnější bývá zase se odklonit pro nadechnutí.

Pro časté táboření nebo na tábor je zajímavou variantou vyrobit si pro účel rozfoukávání plamenů ohně trubičku, která prodlouží a přesně zacílí rozfoukávání. Hodí se pro to bezová větvička, která má tu výhodu, že bezovou duši je možné docela snadno vytlačit nebo vypálit rozžhaveným drátem. Trubička potom poslouží pro usměrnění foukáni přesně do místa, kam potřebujeme. Navíc stačí foukat mnohem méně.

Bezovou trubičku vyrobíme velice snadno. Nejprve najdeme příhodnou bezovou větev, suchá jde zpracovat lépe, ale jde to i s čerstvou. Pro malé tábornické ohně stačí délka 30 – 50 cm. Pro větší ohně musí být o něco delší.

Očistíme bezovou větev od kůry. Uprostřed je dobře vidět měkká bezová duše, kterou nejsnadněji odstraníme vypálením.

V ohni nažhavíme drát nebo jiný dostatečně dlouhý kovový hrot.

Vypalování bezové duše jde snadno, dá se i vytlačit, ale to dá víc práce.

Hotová bezová trubička.

S bezovou trubičkou se dají plameny rozfoukat tak příjemně a přesně, že vás překvapí, proč jste to dosud nezkusili. Když foukáte bez trubičky, létá kolem občas popel a v týpí nebo v Zubříku to může být nepříjemné. Trubičkou rozfoukáte cíleně místo, kde je nejvíc žhavo, a popel létá minimálně.

Zdobené bezové trubičky dokonce používají někteří ohnivci i u slavnostního ohně. Dobrodruzi si zase pořizují teleskopické foukací trubičky, které jim umožňují používat foukání trubičkou i na kratších výpravách a tam, kde by se výroba bozivé trubičky časově nevyplatila, nebo se jim nechce nosit přírodní trubičku kvůli objemu.

Vyzkoušejte, určitě nám dáte za pravdu.

Téma oheň

Oheň znamená pro člověka mnohem víc než jen zdroj tepla. Oheň je od dávných věků nejdůležitějším pomocníkem všech, kteří trvale nebo dočasně pobývali v přírodě. Pro táborníky to platí samozřejmě také.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma oheň

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu oheň

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This