Inspirace žďárákem
|Když se řekne „ždárák“, mnohým se vybaví nepromokavý vak, který horolezci používají k bivakování. Ždárského vak poskytuje ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami a vlhkostí. Dnes si však představíme jeho jednoduší verzi, která se stala nedílnou součástí našeho tábornického vybavení.
Co je to žďárák?
Žďárák je volnější nepromokavý (ale prodyšný) vak na spací pytel. Umožňuje přespat v přírodě bez stavby přístřešku i za deště. Nejvíce ho využívají horolezci k plánovnému i neplánovanému bivaku v horách. Žďárák se správně jmenuje bivakovací pytel nebo Žďárského vak. Je pojmenovaný podle rakousko-uherského propagátora lyžování Matyáše Žďárského. Výhodou je nouzová ale spolehlivá ochrana před větrem a deštěm. Nevýhodou je menší komfort a za některých povětrnostních podmínek i vlhkost uvnitř z vydýchaného vzduchu.
Źďárák se dá zakoupit v různých kvalitách a cenových relacích. Dražší modely jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, které umožňují pohodlné přenocování i v dešti. Pro spaní na výpravách jsme si vyrobili jednodušší verzi, která vyhovuje našemu způsobu bivakování s oddílem.
Ochranný obal pro bivakování
V našem případě však používáme ždárák ke spaní jako ochranný obal, jehož hlavním účelem je ochrana před vlhkostí a nečistotami. Do obalu (pořád mu říkáme žďárák) lze vložit spacák i karimatku. Nejde tedy o samostatné bivakování, funguje jako doplněk pro spaní v nouzovém přístřešku, který na výpravách používáme.
Tím neříkáme, že v našem žďáráku nespíme v přírodě. Naopak, při pěkném počasí je v něm skvělý nocleh, ale častěji ho používáme spolu s přístřeškem, kdy nahrazuje celtu a chrání spacák i karimatku. Proto není nutné požadovat na našem výrobku závratné hodnoty nepromokavosti a současné prodyšnosti (ani podlepené švy a další vychytávky).
Výhody a nevýhody
Žďárák (ať koupený či doma vyrobený) má řadu výhod, které ocení každý táborník:
- Stabilita během spánku: Spáč nepadá v noci z karimatky a nesjíždí do listí či jehličí.
- Ochrana spacáku: Spacák se neušpiní, neroztrhne, ani nepropálí od ohně.
- Ochrana před rosou: Spolehlivá je ochrana před vlhkostí způsobenou ranní rosou.
- Náhrada za stan: V případě deště je ždárák lepší než žádná ochrana.
- Ochrana věcí: Do ždáráku se dá bokem nastrkat i oblečení, boty nebo v nejhorším případě i batoh.
- Většinou nehrozí zavlhnutí spacáku: Při spaní v běžných podmínkách (a pokud spáč nedýchá dovnitř), žďárák vlhkost propustí a spacák nenavlhne.
Nevýhody se většinou netýkají našeho táboření:
- Spaní v dešti: Při spaní v dešti, samotný žďárák (zvlášť náš samodomo vyrobený) spáče neochrání (buď proteče nebo spacák zvlhne vydýchanou vlhkostí).
- Rosný bod: Při určitých podmínkách teploty a vzdušné vlhkosti přestává prodyšnost fungovat, nebo se vydýchaná vlhkost sráží uvnitř žďáráku.
- Pohyb ve spánku: Pokud je žďárák těsnější, může omezovat pohyb (otáčení) ve spánku
Výroba žďáráku
Pokud máte šikovnou švadlenu či mámu, můžete si nechat ždárák ušít sami. Klíčové je vybrat správnou látku, která bude kombinovat nepromokavost, prodyšnost a nízkou hmotnost. Je potřeba zajet do prodejny látek, poradit se a látky si osahat.
Náš první ždárák jsme šili z lehkého šusťáku s ripstopem a zátěrem. Bohužel se zátěr docela brzo ošoupal, takže proti vlhkosti pak fungoval minimálně. Jeho výhodou byla nízká hmotnost – vážil pouhých 300g.
Druhý ždárák jsme ušili z těžšího materiálu. Uvidíme, jak dlouho vydrží, ale jeho hmotnost je už 600g.
Střih a šití
Střih je patrný z obrázků (záleží na šíři látky, kterou kupujete).
Rozměry jsou přibližně 90 cm na šířku a 210 cm na délku (včetně kapuce). Snažíme se, aby švy nebyly na spodní straně kvůli vlhkosti.
K šití používáme tzv. plochý šev (švadleny či internet napoví).
Zip umísťujeme doprostřed, což je pohodlnější. Dá se umístit i na bok, což má smysl, pokud se soustředíme hlavně na ochranu před vlhkem.
Kolem celé kapuce je stahovací tunýlek, podobně jako na spacáku.
V oddíle žďárák používáme ke klasickému přespávání buď po širákem (pak pomáhá proti rose), nebo i pod přístřeškem. Když v noci spáč vystrčí nohy mimo přístřešek, není spacák úplně mokrý. Vlhnutí z vydýchaného vzduchu většinou nehrozí, protože má žďárák zčásti rozepnutý zip. Hmotnostně se žďárák blíží celtě (která se tím pádem nevozí), ale podle kvality materiálu je spíše o něco lehčí.
Pokud žďárák taky vyzkoušíte, přejeme příjemné sny.