Jedeme na vodu

Splouvání řek patří k oblíbeným nejen letním zábavám. A díky servisu vodáckých půjčoven může na vodu vyrazit téměř každý.  Tento průvodce poradí začínajícím vodákům, jak zorganizovat bezproblémovou výpravu na vodu.

Vyrazit na některou českou řeku je v dnešní době velmi snadné. Ve vodácké půjčovně si objednáte loď, přijedete, nafasujete vybavení a pak už si jen užíváte plavbu. V cíli pak loď vrátíte a jedete domů. Zní to jednoduše (a skutečně to jednoduché je), nicméně přeci jen je dobré znát a hlavně dodržovat pár pravidel, abyste se nedostali do zbytečných problémů.

Kde brát informace?

V dalších kapitolách článku se budeme odvolávat na různé informace, jako který úsek řeky vybrat, jak je to s obtížností, kolik je v řece právě vody, který kemp vybrat atd… Kde ale najít konkrétní informace o vybrané řece?

Můžeme vám doporučit např. aplikaci Vodácká navigace. Jde o komplexního průvodce po českých turistických řekách, který je zdarma dostupný na webu i jako mobilní aplikace. Odkazy do Vodácké navigace budeme používat i dále v článku.

Dalším zdrojem může být např. server Raft.cz, ten je ale určen spíše zkušenějším vodákům.

Kdo preferuje tištěné průvodce, může si půjčit či koupit tzv. kilometráž řeky. Pozor ale, informace se mění a v tištěné podobě nemusí být vždy aktuální.

Kde sehnat vybavení?

Vodáci-turisté dnes většinou využívají služeb vodáckých půjčoven. Půjčit si vybavení nestojí moc a hlavně ušetříte starosti s přepravou lodí.

Půjčovnu vybírejte podle lokalit (řeka a výdejní/sběrná místa) a samozřejmě podle ceny, podmínek a nabízeného vybavení. Důležitá je např. možnost storna či úpravy objednávky.

Půjčovna nám dodá většinu vybavení.

Pozor, je dobré si lodě rezervovat včas. V letních měsících bývá vyprodáno hodně dopředu.

S kým na vodu?

Na vodu nevyrážíme sami. Jednak to není zábavné a jednak to není bezpečné. Vždy je lepší, když jedou alespoň dvě lodě – posádky si pomohou při přenášení či když nastane nějaký problém.

Na vodu vyrážíme ve větších skupinách a vzájemně si pomáháme.

Na vodu můžeme vyrazit s rodinnou, partou kamarádů a není problém vyjet i s dětským oddílem (se staršími dětmi).

Vždy je dobré, když je v partě někdo zkušenější (u výprav s dětským oddílem je to dokonce nutnost, na děti musí být dostatečný počet zkušených vedoucích či rodičů, kteří pomohou).

Kdy se vydat na vodu ?

Ideálně tehdy, je-li hezky, teplo, dostatek vody a na řece nejsou davy ostatních vodáků. Bohužel taková konstelace u nás moc nenastává, takže volíme kompromis. Někdo vyrazí v březnu za deště a užívá si klidnou osamocenou plavbu s dostatkem vody v řece.

Pro nás ostatní je ideální konec jara/začátek léta. Už je obvykle teplo, v řekách ještě zbývá nějaká voda a na vodě nejsou takové davy jako v létě.

Kdo vyrazí v hlavní sezóně o prázdninách, musí počítat s vyšší hustotou lodí na řece a také hrozí nedostatek vody.

Špatně zvolené místo a čas, na řece jsou davy.

Kterou řeku a který úsek zvolit?

Jak zvolit vhodnou řeku a její úsek. To záleží jednak na našich schopnostech a jednak na tom, kde je a není aktuálně voda (viz další kapitola). Výběr úseku často také ovlivňují možnosti táboření a dopravy (viz další kapitoly).

Běžně sjížděné české turistické řeky nejsou nijak obtížné (za optimálních podmínek). Naprostí začátečníci volí úseky, které moc netečou – tzv. volej (protože je to snadné). Těmto úsekům se naopak ti mírně pokročilejší snaží vyhýbat a volí úseky, které aspoň trochu tečou (protože je to zábavnější a nemusí se tolik pádlovat).

Jezy na řekách přinášejí vítané zpestření pro zkušenější vodáky (pokud jsou sjízdné). Ti méně zkušení je přenesou, proto se jich nemusí nijak obávat. Každopádně vždy dodržujte doporučení o sjízdnosti a přenášení jezu. Některé jezy jsou smrtelně nebezpečné (např Mrskoš na Otavě, Radošov na Ohři a mnoho dalších).

Ve vodáckých průvodcích jsou jednotlivé úseky řek popsané a označené obtížností dle následující stupnice:

  • ZW – hladká voda  (ZWA – Stojatá voda, ZWB – Mírně proudící voda, ZWC – Proudící voda)
  • WW – divoká voda (WW1 – Lehké peřeje, WW2 – Těžší peřeje,  WW3-6 již jen pro zkušené vodáky na zavřených lodích)

Příklady vhodných úseků dle obtížnosti
Spíše lehké:

Berounka, střední Sázava

Spíše tekoucí:

Vltava z Vyššího brodu, Ohře z Lokte, Sázava z Týnce do Pikovic, Lužnice z Tábora

Kolik má být vody?

Stav vody v řekách se mění. Vody může být moc nebo málo. Bohužel právě suché řeky jsou v poslední době velkým problémem a je dobré si ověřit, že vybraný úsek je sjízdný. Můžeme se podívat třeba na aktuální sjízdnost řek ve Vodácké navigaci, nebo vám poradí vodácká půjčovna.

Řeky se v létě obvykle pohybují na dolní hranici sjízdnosti, nebo jsou dokonce nesjízdné. Nedostatek vody se projeví tak, že loď bude drhnout a často budete muset přetahovat (dobré boty do vody nutnost).

Vody málo a pod jezem žádná. Elektrárny berou i poslední zbytky vody.

Pokud je naopak vody více, projeví se to větší silou řeky. Lépe to jede, více to houpe, ale řeka je nebezpečnější a je potřeba větší zručnosti ke zvládnutí těžších míst. Za větší vody také může být problém odhadnout, zda úsek jet “ještě jde” nebo “už je to moc”. Vyšší stavy určitě nedoporučujeme pro splouvání s dětmi (v případě převrácení můžete mít problém chytat sebe, loď a k tomu ještě dítě…).

Nebezpečný válec pod jezem za lehce vyššího vodního stavu. Určitě přenášet.

Jaké plavidlo vybrat?

Jakou loď si vybrat/půjčit. Všechny půjčovny nabízí více méně podobný sortiment:

  • Plastová kánoe (různé typy) – v základu pro 2 vodáky, ty větší mají prostřední sedačku, kam naložíte třeba menší děti. Dobře manévrovatelná, dobře jede, celkem nerozbitná (s rozumem). Obvyklá volba většiny vodáků.
  • Laminátová kánoe – dnes již spíše rarita. Podobné vlastnosti jako plastové kánoe, jen laminát snadno rozbijete na kamenech.
  • Nafukovací kánoe – (Pálava, Baraka, Rio,…) – je stabilnější než plastová kánoe, ale hůř jede a hůř se ovládá. Při špatném zacházení může dojít k protržení. Kdo si nepůjčuje loď u vody, ocení možnost zabalení a odnesení v batohu na zádech.
  • Raft – větší nafukovací plavidlo. Pro více osob. Vyžaduje více vody a moc to nejede. Na českých řekách spíše společenská záležitost, opravdu si ho užijete jen na divočejších řekách.
  • Kajak, paddleboard a různá další plavidla – půjčuje si jen ten, kdo ví, do čeho jde.
Zleva nafukovací, plastová a laminátová kánoe.

Co si vzít s sebou?

Orientační seznam věcí, které je dobré vzít s sebou na vodu:

  • Loď, pádla, barely na věci.
  • Plovací vesty.
  • Na sebe, když je hezky – plavky/kraťasy, tričko, čepice proti sluníčku.
  • Na sebe, když je ošklivo – nepromokavá bunda, kalhoty, teplé funkční prádlo pod to.
  • Náhradní věci na sebe – když se převrhnete, hodí se mít něco suchého.
  • Boty do vody – opravdu důležité, např. staré kecky, sandály. Naopak kroksy, žabky či pantofle nejsou moc vhodné, nedrží na noze a uplavou vám.
  • Mobil, peníze, doklady, klíčky od auta – zabalit do nepromokavého obalu!
  • Průvodce, Vodácká navigace, kilometráž, mapa či tak něco – ať víte, kde jste a co vás čeká.
  • Příruční loďák, nepromokavé vaky.
  • Prádelní šňůra na přivázání barelů do lodi.
  • Molitanová houba na vylévání lodi – některé půjčovny mají, některé ne.
  • Jídlo a pití.
  • Krém na opalování – nepodcenit, na vodě se spálíte jedna dvě.
  • Na táboření – stan, spacák (v nepromokavém obalu), karimatka, baterka.
  • Na vaření – vařič, nádobí, sirky.

Jak to všechno zabalit?

A jak všechny věci z předchozí kapitoly sbalit? Balení na vodu má svá specifika. Vždy počítejte s možností, že se převrhnete – vybavení by se vám ani v tomto případě nemělo namočit.

Nejprve potřebujete všechno vybavení dostat k řece. Na to se hodí staré hadrové batohy bez pevných zad, které se pak snadno nacpou na dno barelů. Kdo má, může použít moderní lodní pytle, které mají zádové popruhy pro snadné nošení.

K lodím z půjčovny je dobré objednat barely (většinou jsou v ceně). Do nich snadno zabalíte většinu vybavení a pokud je dobře zavřete (utáhnete), neměla by se do nich dostat voda.  Pokud jedete nalehko, stačí jeden barel na loď.

Balíme do plastových barelů.

Alternativou k barelům jsou lodní pytle. Ty staré celtové moc nefungují, nové gumové rolovací jsou fajn, jen se musí dobře zavřít.

Barely a velké loďáky mají tu nevýhodou, že se během plavby do nich špatně leze. Může se tedy hodit malé příruční zavazadlo na svačinu, foťák, mobil. Používáme buď malý lodní pytel, nebo se dá vzít třeba piksla od primalexu (s držátkem a víčkem).

Náklad do lodi je dobré upevnit, přivázat. V případě převržení pak stačí chytat jen loď.

Jak se dopravit na vodu?

Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Kdo přijíždí a odjíždí vlakem, má celkem po starostech. Pokud se ale na vodu dopravujete autem (nejčastější případ), bývá logisticky složité vyřešit, jak dostat auto ze startu do cíle. Pokud navíc nejedeme na těžko a chceme mít auto s věcmi k dispozici také na tábořištích uprostřed plavby, je to o to komplikovanější.

Obvyklé je pendlování s více auty. Zabírá to ale čas a podél řeky najezdíme hodně kilometrů.

Z tábořiště vlakem na start. Ideální, nemusíme řešit auta…

Ideální řešení je využít hromadnou dopravu (s tím je nutné počítat už při plánování úseků). Při víkendové vodě to může fungovat tak, že táboříte stále v jednom kempu uprostřed. V sobotu ráno se vlakem či autobusem přepravíte proti proudu na start, kde si půjčíte lodě a za den splujete zpět do kempu (kde již máte stany a auta).Druhý den pokračujete dále po řece do cíle, kde vrátíte lodě a opět se hromadnou dopravou vracíme k autům. Velká výhoda je, že jedete nalehko (bez věcí na táboření).

Kde nefunguje hromadná doprava, dá se občas využít nabídek kempů či půjčoven na převoz osob.

Příklady úseku s vhodnou dopravou

Otava, táboření v kempu Velké Hydčice. První den vlakem do Sušice a jedem úsek Sušice -Velké Hydčice. Druhý den pokračujeme úsekem Velké Hydčice-Katovice. Odtud využíváme nabídku přepravy osob mikrobusy, kterou nabízejí v kempu Otavský Ráj.

Kde tábořit?

Táboření na divoko již není v dnešní době podél řek skoro nikde možné (pozemky jsou soukromé). Proto se musíme uchýlit do kempu. Je pravděpodobné, že v kempu nebudeme sami, naopak v sezóně a o víkendu bývají kempy docela zaplněné.

Kempů bývá na řekách poměrně hodně, není problém si vybrat. Liší se cenou, velikostí, nabízenými službami….

Některé kempy nabízejí možnost rezervace, v případě větších skupin je dobré využít (nebo si místo pojistit včasným příjezdem).

Vodácký kemp.

Místo v kempu volte také s ohledem na vzdálenost od občerstvení (které obvykle nechybí). Pravděpodobnost setkání s podroušenými skupinami vodáků halekajícími dlouho do noci není bohužel úplně malá.

Obvykle je možné rozdělat si oheň, horší je to se dřevem, široké okolí kempu bývá většinou vybrané. Je proto dobré si dřevo přivézt z domova, nebo nasbírat během plavby někde před kempem.

Jak je to nebezpečné?

České turistické řeky nejsou nijak nebezpečné. To ale neznamená, že se nemůže nic stát. Teď budeme trochu strašit, ale je dobré si uvědomit, že zranit nebo v horším případě i utopit se můžete při špatné souhře okolností skoro kdekoliv. Proto řeku a bezpečnost nepodceňujte. Zde je několik pravidel, které je dobré při plavbě dodržovat:

  • Nastudujte si předem trasu, ať víte, co vás čeká. Kde jsou nebezpečná místa, které jezy jsou sjízdné a které ne, jak se přenáší…
  • Prohlížejte jezy předtím, než je sjedete – nad jezem vždy zastavte a prohlédněte si aktuální situaci.
  • Pozor na zvýšené vodní stavy – řeka má pak sílu a je nebezpečná.
  • Udržujte rozestupy – více lodí na hromadě nemůže manévrovat.
  • Vzájemně se hlídejte – když se někomu něco stane, pomáhejte si.
  • Používejte záchranné vesty – v jezech a peřejích všichni, děti po celou dobu plavby.
  • Nepijte alkohol – jako vážně. Pití bývá bohužel často s jízdou na vodě spojováno a není to dobře. Před řízením auta také nepijete…
  • Řiďte se vlastním rozumem a aktuální situací – nespoléhejte na to, co se píše v průvodcích, situace může být pokaždé trochu jiná.

A jak se vlastně taková loď řídí?

Tak tohle už si necháme do nějakého dalšího článku. Není to ale nic složitého a s trochou cviku to zvládne každý. Kdo vůbec netuší, nechť se zatím vydá na vodu se zkušenějšími kamarády.

Tak Ahoj na vodě!

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This