Malování pravěkými hlinkami

Vytvořte na táboře unikátní pravěké malby pomocí přírodních barevných hlinek. Staňte se na chvíli dávnými umělci z jeskyní Lascaux nebo Altamira. Není to nijak složité a výsledek vás překvapí.

Zkuste originální tvořivý nápad pro tábor ale i pro oddílovou akci, jehož úspěch je předem zaručen. Jde o to stát se na chvíli pravěkým lovcem, umělcem či šamanem a namalovat pradávného mamuta, bizona, zubra či tura.

Slavné pravěké malby z jeskyně Altamira…

Stačí sehnat staré bílé prostěradlo a barevné hlinky. Jedno prostěradlo stačí, ale dětem to bude málo. Lepší je sešít víc prostěradel k sobě. Hlinky nejsnadněji najdete ve starém vápencovém lomu (níže je příprava hlinek popsána podrobněji). A to je vlastně všechno, co potřebujete na přípravu.

…a naše alternativa malovaná hlinkami na plátně.

Plátno vypněte mezi tyče nebo do svázaného rámu co nejpevněji tak, aby se na něj dalo malovat. Menší děti můžou rovnou malovat, pro starší si z  internetu podle vlastní představy stáhněte fotografie originálních pravěkých kreseb na inspiraci. A pravěké odpoledne může začít.

K malování stačí vlastní prsty, nebo kus klacíku.

Malování hlinkami je osvědčená činnost, která plně zaujme jak starší, tak mladší děti. Je samozřejmě potřeba mít připravenu možnost umytí.

Je to zubr?

Pokud máte k pravěku bližší vztah a chcete hru vzít vážně, doporučujeme navštívit předem stálou výstavu „Pravěké jeskynní malby“  v prostorách Starého zámku Jevišovice. Jsou tam unikátní kopie jeskynních maleb z mnoha míst světa včetně těch, jejichž originály již na vlastní oči běžný návštěvník neuvidí (v Lascaux i v Altamiře jsou k vidění již jen kopie).

Malování na napnuté prostěradlo.

Příprava hlinek

Malování můžete provést samozřejmě i barvami (např. akrylové barvy), ale použití hlinek je mnohem stylovější. Přírodní hlinky mají tu výhodu, že je možné plátno namočit, vyprat a použít opakovaně. Prostěradlo pravděpodobně nevyperete dokonale, ale to v tomto případě vůbec nevadí.

Příklad vice barevných hlinek na jednom místě starého lomu.

Přírodní pigmenty a hlinky se dají buď zakoupit, ale můžete je získat i sami. K získání přírodních hlinek je třeba najít šikovný starý lom, kde eroze připravila hlinky přirozeným způsobem. Ideální je, pokud j v lomu víc barevných odstínů.

Hlínu požadované barvy nakopeme.

Hlínu požadované barvy nakopeme, nesnadnější je odebírat hlinky za sucha. Hlinku nadrtíme a prosejeme, čímž ji zbavíme nehomogenních částí. Vlhká hlinka se zpracovává mnohem hůř, musí následně projít mokrým procesem čištění a plavení, což je výrazně složitější (všechno je špinavé).

Rozdrtíme a prosejeme

Výhodou suché hlinky je snadnější zpracování i převoz. Čím víc barevných hlinek získáme, tím může být výsledek poutavější. Ale podle zkušenosti jen málokdo používá více barev, většina maluje pouze jednou barvou.

Hlinky připravené k přepravě.

Před vlastním malováním je třeba nadrcenou a prosátou hlinku rozpustit a rozmíchat s vodou na hustou kašičku. Během krátké chvíle je připravena k použití.

Hlinka připravená k malování

Výsledek ukazuje závěrečný obrázek z programu pro veřejnost. Menší děti malují kreativně s velkým nadšením, protože můžou krásně umazat sebe i plátno. Větší oddílové děti se zase snadněji nadchnou pro projekt replik pravěké kresby, k tomu je ovšem potřeba připravit motivaci a inspiraci.

Užijte si pravěké malování na táboře nebo na větší akci. Uvidíte, že je to prima zábava.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This