Nouzový přístřešek

Umění postavit si nouzový přístřešek je třeba čas od času trénovat, aby člověk uměl z minima možností vytvořit co nejpohodlnější nocleh.

Při současném stylu táboření se člověk málokdy dostane do situace, že by nouzový přístřešek opravdu potřeboval. Přesto je dobré využít blízkost polomu nebo pokácených stromů a stavbu přístřešku si vyzkoušet. Nikdy nevíte, kdy se taková zkušenost hodí, Mnohem častěji se používají přístřešky z celt a plachet jako jeden ze způsobů přespání v přírodě.

Výborně poslouží plachta z nepropustné tkaniny s pevnými oky či poutky pro ukotvení. Plachta pro jednoho by měla mít minimálně 2 x 2 m, pro dva alespoň 3 x 3 m. Podobnou službu vykoná pončo pro jednoho nocležníka (pončo je ovšem menší a použitelné spíš nouzově), nebo dvě ponča sepnutá pro dvojici. Přístřešek z klasické kosočtvercové celty je poměrně malý a také poslouží jen nouzově, stejně jako stan jehlan ze dvou celt.

 

(c) Jiří Červinka
Nouzové přístřešky z plachty, ponča a celty.

Při stavbě přístřešku je třeba dodržovat pravidla o výběru místa ještě pečlivěji, než při stavbě stanu. Do prostoru pod přístřešek by se neměla dostat nejen stékající voda, ale pokud možno ani vítr a déšť hnaný větrem. A také špatně ukotvený přístřešek, pod který se dostane závan větru, to může být příležitost pro leteckou akrobacii, která spáče v roli nedobrovolného diváka rozhodně moc nenadchne.

Vypnutí plachty pomocí prusíku a úvaz nosného lanka na strom.
Vypnutí plachty pomocí prusíku a úvaz nosného lanka na strom.

Upevnění, ukotvení a vypnutí plachty na nosné lanko je vhodné velmi dobře natrénovat. Pro vypnutí plachty na lanko se hodí prusík, protože jde snadno dopnout v případě, že ukotvení někde povolí. Pro svázání prusíku i pro upevnění nosného lanka na strom je výhodné použít uzel se zámkem, aby se dal snadno rozvázat.

Kotvení plachty kamenem nebo dvěma kolíky v měkké půdě a šetrnější rychlé připevnění plachty pevným kolíčkem.
Kotvení plachty kamenem nebo dvěma kolíky v měkké půdě a šetrnější rychlé připevnění plachty pevným kolíčkem.

Vypínání plachty v měkčím terénu může působit problémy. Kolíky se dají zatížit kamenem, účinné je kotvení dvěma (případně i třemi) kolíky. Jednoduchý úvaz oka plachty přes pevný klacík rozloží zatížení oka, plachta méně trpí a dá se rychle a snadno odvázat.

Podmínkou dobrého noclehu je vhodné rovné místo vyčištěné od šišek a klacíků. Před rosou a mrholením ochrání stromy a keře, pod kterými je také o něco tepleji. Ovšem pozor při bouřce a silném větru, kdy mohou padat větve a hrozí úder blesku. Více o výběru vhodného místa na spaní najdete v článku Místo na spaní.

Elegantní variantou je přístřešek nad houpací sítí. Kdo si zvykne spát v houpací síti, má oproti kolegům na zemi velkou výhodu v přirozené izolaci od chladu a vlhka, nevadí mu ani balvany, ani louže vody přímo v místě noclehu a potřebuje pouze dva stromy ve správné vzdálenosti od sebe. Na druhou stranu, naučit se spát v houpací síti, to je určitý druh umění, kterému každý nepropadne.

Texty Ostrova nápadů průběžně aktualizujeme, tento článek byl naposledy upraven 8/2019.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This