Ruměnice pospolná
|Ruměnice pospolná je jeden z prvních jarních brouků. Často na něj narazíme i v městských parcích, kde se ve velkých hejnech vyhřívá pod lipami či akáty.
Seznamte se s tímto výrazně zabarveným broukem, na kterého můžete narazit velmi často a skoro všude. Jedná se o druh ploštice a jmenuje se ruměnice pospolná (starším názvem ruměnice bezkřídlá). Objevuje se již velmi brzy na konci zimy, hned jak se trochu oteplí. Dospělí jedinci přezimují, na jaře se páří a kladou vajíčka.
Ruměnice je hojně rozšířená v celé střední Evropě. Je to velmi společenský druh a není výjimkou narazit na velmi početné skupiny v alejích či v městských parcích, kde se vyhřívají na zídkách a kmenech stromů. Nejraději má lípy, ale také akáty a sléz. První jarní sluníčko je pro ně velmi lákavé, ruměnice jsou ale v té době líné a ospalé, není problém se jich dotknout rukou.
Ruměnice je velká asi 1 cm, má černé nohy a nezaměnitelné červené zbarvení s černými skrvnami. Zajímavé je, že každá ploštice má skrvny uspořádané trochu jinak, kresba se liší v drobných detailech. Vždy však připomíná oči a spolu s červeným podkladem tvoří výrazné ochranné zbarvení, každý pták si rozmyslí ruměnici sezobnout. Křídla má zakrnělá a nelétá. Ruměnice se živí sáním semen rostlin a také uhynulých živočichů. Často ji najdeme pod lipami a akáty, kde se živí semeny těchto stromů.
Díky