Sluneční hodiny na táboře

Zajímavým prvkem na letním táboře jsou sluneční hodiny. Poradíme, jak je sestrojit co nejsnadněji.

Úplně nejsnadnější sluneční hodiny vzniknou tak, že na rovném místě, kam může celý den svítit slunce, zatlučete do země asi 1 – 1,4 m vysoký kolík, kterému budeme říkat ukazatel, nebo také polos či stylus. Každou celou hodinu pak zatlučete ve stínu ukazatele malou značku s napsanou hodinou.  Takové hodiny budou fungovat bez problému po celý tábor a budou všem ukazovat čas.

Je tu ovšem jedna drobnost. Sluneční hodiny s ukazatelem zatlučeným přibližně kolmo do země budou správně ukazovat čas jen po určitou krátkou dobu. Za tři týdny od sestavení takových hodin už bude čas trochu nepřesný a za další měsíc už se začne se skutečným časem rozcházet.

Důvod je v tom, že Slunce mění svoji dráhu, samozřejmě jen zdánlivě – Země se za měsíc posune na své cestě kolem Slunce a nám se zdá, že Slunce je výš (na jaře) nebo níž (v létě a na podzim). Aby hodiny sloužily přesně po celý rok, musí být zatlučený kolík rovnoběžný se zemskou osou. Úhel ukazatele slunečních hodin odpovídá naší zeměpisné šířce, tedy na vodorovné ploše musí být skloněn pod úhlem 50˚ směrem k severu (myšlen úhel mezi vodorovnou plochou a ukazatelem – na pólu by to bylo 90˚ čili kolmo k zemi, na 80 stupni by byl úhel mezi ukazatelem a vodorovnou plochou 80˚, atd. až u nás 50˚).

Kdybyste tábořili na severním pólu, bude to mnohem jednodušší, tam můžete ukazatel zatlouct pěkně kolmo, bude krásně rovnoběžný se zemskou osou a bude ukazovat přesný čas. V době, kdy slunce nezapadá, dokonce po celých 24 hodin, v zimě za polární noci sluneční hodiny na pólu moc nevyužijete. Také budete mít na pólu každý hodinový úhel pro zatlučení kolíků pěkně stejný, po 15 stupních, o které se Země pootočí za každou hodinu.

V našich šířkách to tak jednoduché nebude, protože nemáte podložku kolmou na kolík, Proto se stín kolíku skloněného k severu neposunuje pravidelně, kolem poledne bude posun stínu menší (asi 12˚- podložka je blíž), večer zase větší (asi 19˚- podložka je dál). Můžete si také úhly slunečních hodin změřit. Dodržíte-li úhel kolíku směrem k severu, bude na zemské šířce 50˚ posun stínu na obě strany od 12 hodiny takovýto:

11 a 13 h 12˚
10 a 14 h 24˚
9 a 15 h 38˚
8 a 16 h 54˚
7 a 17 h 71˚
6 a 18 h 90˚

Na území naší republiky na severu a jihu se úhly liší od uvedených asi o půl stupně. Nezapomeňte také, že v době letního času je Slunce na jihu až ve 13 hodin. Pokud platí letní čas, musíte úhly ciferníku měřit od 13. hodiny a nikoliv od 12. hodiny, jak je uvedeno v tabulce.

Ale, jak bylo řečeno na začátku, pro účely tábora postačí i kolmo zatlučený kolík. Pokud chcete mít svoje sluneční hodiny přesnější po celý tábor a také stylově správnější, skloňte ukazatel pod úhlem 50˚ k severu. Každou celou hodinu zatlučte do stínu kolíku hodinovou značku (nebo naměřte výše uvedené úhly) a sluneční hodiny jsou hotovy.

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This