Suché plstění jehlou

Velmi jednoduché kreativní suché plstění jehlou může na táboře i v klubovně zkusit každý, kdo chce děti zlákat na textilní techniky a na výrobu drobných doplňků či výtvarných kreací.

Plstění jehlou za sucha je jedna z technik plstění, která umožňuje vytvářet malé plstěné ozdoby od jednoduchých srdíček a kuliček až po pestrobarevné motýly, panenky a květiny. Práce sice chvíli trvá, ale výsledek se při troše trpělivosti brzy dostaví.

Potřebuješ vlnu, jehlu na suché plstění a silný molitan.
Potřebuješ vlnu, jehlu na suché plstění a silný molitan.

Potřeby: K plstění je potřeba barevná vlna, silná molitanová podložka a jehla na suché plstění. Jehla je tím nejdůležitějším speciálním nástrojem. Má totiž na sobě malé vroubky, na kterých se zachytávají vlákna vlny. Při zapichování jehly do vlny se vlákna proplétají a zhutňují, až vznikne zpevněná plst.

Vlna se propichuje vroubkovanou jehlou, až zplstnatí a zpevní se.
Vlna se propichuje vroubkovanou jehlou, až zplstnatí a zpevní se.

Postup: Postup je velmi jednoduchý, stačí vlnu smotat do požadovaného tvaru a jehlou propichovat tak dlouho, až vlna zplstnatí a zpevní se. Silný molitan slouží jako podložka, do které se jehla při propichování bezpečně zabodne, takže je menší nebezpečí zranění a hlavně zlomení jehly. Při práci totiž stačí trochu ztratit pozornost a jehla se může při zapáčení či vychýlení při zapichování zlomit, jak píšeme níže.

Výrobek není třeba dál nijak upravovat. Plst drží tvar a je možné ji použít jako samostatný ozdobný prvek, nebo ji našít na tričko, na košili či na čepici.

Pro začátečníky se šiknou kovové vánoční formy na vykrajování pečiva. Vlna se do nich snadno rovná, snadno se jehlou plstnatí a výsledný tvar kopíruje přesně formičku srdíčka, hvězdičky nebo stylizovaného zvířátka. Je lepší, pokud je tvar formičky souměrný, vlna ve formičce se musí otáčet, aby zplstnatěla a zpevnila z obou stran. Není ale problém od začátku vytvářet i volné prostorové výrobky.

Jelikož jsou jehly ostré a nedá práci je zlomit, není suché plstění vhodné pro předškolní děti, ale školáci už by měli techniku zvládnout, pokud dokáží být trpěliví, než vlna zplstnatí.

Jehly a ovčí vlnu je možné zakoupit v hobby obchodech, výběr barev záleží na vkusu. Děti mají rády pestřejší barvy. Fajnšmekři mohou vlnu barvit na táboře sami přírodními barvami.

Zlomení jehly je nejčastějším problémem plstění, kdy dítě ztratí na chvíli pozornost a jehlu v molitanu zalomí. Jehly se prodávají různě silné (většinou ve třech tloušťkách), silnější jsou na hrubé plstění, jemné na drobné detaily.

Jiným způsobem je mokré plstění, kdy se mokrá vlákna vlny namydlí a proplétají pomocí zhutňování v ploše holýma rukama na pevné podložce. Tato technika je ale náročnější na čas i na pracovní plochu, hůře se s ní vytvářejí drobnější motivy a není vhodná pro prostorové plstění.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This