Spacák a karimatka

Noc v přírodě se neobejde bez dvou pomocníků, bez spacího pytle a izolační podložky, která se také nazývá karimatka. Jaké vlastnosti od nich vyžadujeme?

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Spací pytel i podložka izolující od země se v průběhu několika posledních desetiletí naprosto změnily a vlastně se mění pořád dál. Zubr nám prozradil, že moderní vybavení na spaní v přírodě u nás poskočilo notně kupředu. Zatímco před rokem 1990 byl dobrý spacák výsadou špičkových horolezců a polárníků a karimatku téměř nikdo neznal, dnes není žádný problém pořídit si to nejlepší vybavení přesně podle vlastních potřeb.

Spacák, karimatka a celta
Spacák, karimatka a celta

Nejvhodnější spací pytel pro častější táboření v přírodě je mumiový s náplní z kvalitních dutých vláken. Podle typu táboření se volí nejčastěji třísezónní spacák do teplot –5 až –10 ºC, pro letní táboření stačí i nižší kolem nuly. Naopak, kdo hodlá jezdit i v zimě, měl by ještě nějaký stupínek přidat, nebo si pořídit spacáky dva. Většina výrobců uvádí u spacích pytlů čtyři teploty, zajímavá pro muže je limitní teplota. To je údaj, který označuje dolní hranici tepelného komfortu mužů, při níž se dá ve spacáku ještě pohodlně chrupat až do rána. Pro ženy platí komfortní teplota, která bývá o několik stupínků výš. To je kvůli tomu, že matabolismus u mužů a u žen je odlišný a ve stejném spacáku je ženám větší zima.

Schopnost zahřát se ve spacáku se liší také podle věku, hmotnosti a dalších parametrů včetně osobních dispozic. Není nic neobvyklého, že drobnější štíhlejší ženy potřebují o dost teplejší spacák. Vyplatí se o tom zjistit více. Také u dětí je schopnost „vyrobit si dostatek tepla“ nižší a rodiče by s tím měli při výběru spacího pytle počítat.

Náplň z dutých vláken sice trochu pokulhává za izolačními vlastnostmi peří, ale to se uplatní spíše v extrémních podmínkách a v suchých mrazech. Ve vlhkém prostředí, které vládne při přírodním táboření, peří navlhne, jeho izolační vlastnosti se zhoršují a spacák vyžaduje větší péči při odstraňování vlhkosti. Duté vlákno naopak lépe vzdoruje vlhkosti a snadněji se suší i pere. Zip by měl být zevnitř krytý, aby neutíkalo teplo a žádný šev na spacáku by neměl být „studený“, tzn. všechny vrstvy by neměly být prošité jediným švem. Zubr nám doporučil spacák s postranním zipem se dvěma jezdci, který jde rozepnout i odspodu a tak odvětrávat, když je v noci příliš horko.

Dobrý spací pytel a izolační podložka, dva předpoklady klidného noclehu
Dobrý spací pytel a izolační podložka, dva předpoklady klidného noclehu

Izolační podložka chrání proti chladu od země. Moderní karimatky (tak se podložkám u nás říká podle britské firmy Karrimor, která jako jedna z prvních přišla s podložkou Karri Mate) odstranily problémy s ledvinami a dalšími orgány choulostivými na chlad. Pro přírodní táboření jsou nejvhodnější obyčejné pěnové karimatky, které sice moc dlouho nevydrží (snadno se natrhnou či poškodí a zhoubou jsou pro ně žhavé uhlíky odletující od ohně) a ani izolační vlastnosti nemají bůhvíjaké, ale nejsou drahé a při častějším používání mimo stan s podlážkou berou za své pomaleji než ty dražší. Výhodou je, že poškození pěnové karimatky nijak neovlivní její izolační vlastnosti. Samonafukovací podložky jsou velice pohodlné, skvěle izolují, dají se sbalit do malé ruličky, ale nesnášejí se s otevřeným ohněm a s drsným provozem. Poškozené jsou pak zcela nefunkční.


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This