Indiánská počítací dřívka

Pro oddílové a táborové turnaje, hry a soutěže se často hodí malebnější bodovací systém, než jsou body v papírovém bloku. Zkus si v předjarním čase vyrobit indiánská počítací dřívka.

Na vůbec první zmínku o počítacích dřívkách jsem poprvé narazil v knize Miloše Zapletala Encyklopedie her. Vyšla roce 1973  (o slavném pozdějším čtyřdílném vydání s názvem Velká encyklopedie her  z let 1986 až 88 ještě nebylo ani potuchy). Miloš Zapletal v knížce píše: „… poprvé jsme viděli počítací dřívka v monografii S. Culina o indiánských hrách. Byly to větvičky dlouhé 20 – 30 cm, silné jako tužka nebo prst, někdy krásně vyřezávané, jindy jen hladké, bez kůry. Indiáni milovali hazardní hry, hrávali je všechny kmeny od Aljašky po patagonské pustiny. Protože však nebyli moc silní v počtech, vypomáhali si počítacími dřívky. Taková dřívka sloužila indiánům při jejich hrách jako zástavy nebo získané body Nám se dřívka zalíbila především pro to, že to někdy byla malá výtvarná díla…“

Dvě sady počítacích dřívek.

Práce s nožem mne bavila už od mládí, ihned jsem zatoužil vyrobit si něco takového. Netrvalo dlouho a svými dřívky jsem inspiroval kamarády z našeho kmene Mawaden. Každý si nejprve vymyslel svůj osobní vzor, který pak vyřezal do kůry 20ti stejně dlouhých vrbových proutků. Na dřívka si většina z nás ušila nějaký pytlík a ten jsme s sebou nosili na všechny akce ve městě anebo v přírodě.

S počítacími dřívky jsme si tehdy užili opravdu dost zábavy. Používali jsme je v oblasti sportu (jako body za různé závody v běhu, silácké cviky, hody…), ve znalostních soutěžích (kdo přinese během 3 minut víc spadlých listů různých druhů stromů), ale také pro nejrůznější sázky. Mohu odpovědně říct, že věta – „Tak o dřívko, jo?“ – byla v určitém období téměř jako zaklínadlo.

Jak vyrobit počítací dřívka

Nejlépe se počítací dřívka vyrábějí z rovných prutů, mně se osvědčily vrbové, ale lze použít i lískové. Pokud si zjara zajdeš někam k řece, rázem máš materiál na počítací dřívka. Nařezej si jich více nežli dvacet, ne všechny se povedou bez chyby.

Tloušťka počítacího dřívka je asi jako tužka a může být i o trochu méně. Délku doporučuje Miloš Zapletal 15 cm. Udělal jsem si i 20 cm dlouhé, ale mám i dvě cestovní sady, které jsou dlouhé jen 10 cm (slouží jako sčítací body pro různé hry).

Cestovní verze, dvě sady počítacích dřívek, indiánské kostky a obal.

Pro vlastní zdobení do kůry stačí zavírací nebo jakýkoliv menší nůž. Podmínkou je, aby byl ostrý. Je dobré si celý postup několikrát vyzkoušet na náhradním prutu. Ještě taková rada – rozhodneš-li se pro kratší verzi dřívka, neznamená to, že jejich výroba bude lehčí. Držení malého klacíku, manipulace s ním a vyřezávání titěrného vzoru je náročnější.

Nožem nařízni kůru všude tam, kde budou okraje plochy, která má být odstraněna. Důležité je nožem řezat kolmo a jen do hloubky tloušťky kůry. Potom opatrnými řezy odloupni kůru, vznikne kontrastní bílá plocha. Kůra jde nejlépe loupat zjara v době, kdy se pupeny na proutcích ještě neotevírají, ale pod kůrou už proudí voda.  V době, kdy už raší listy, jdou pruty také loupat, ale pod kůrou už je lepkavější míza a k získání čisté bílé plochy je potřeba o trochu více práce.

Když už máš ve vyřezávání a loupání vyzkoušené na vhodném prutu, vymysli si, jakým motivem ozdobíš svoje dřívka. Pro inspiraci jsem si na srubu jedno odpoledne vyřezal takový vzorník asi 20 různých typů, které jsou na následující fotografii.

Různé vzory počítacích dřívek.

Nejjednodušší je vyřezávat soustavu různě umístěných tenkých a nebo širších proužků obtáčejících proutek po obvodu. Kdo si však troufne, může dělat i složitější geometrické obrazce. Je ale jasné, že to půjde daleko složitěji, a je dobré si uvědomit, že dřívek je dvacet.

Zkusil jsem dělat dřívka z proutků nařezaných v zimě a taky z hodně zaschlých doma dlouho uložených prutů, co mi zbyly z jara. Tuto práci bych ale doporučil spíše někomu zkušenějšímu. Trochu mi pomohlo proutky ještě namočit na den či dva do vody, ale nebylo to úplně ono.

Ještě lze počítací dřívka ozvláštnit tím, že některé bílé části bez kůry je možné obarvit třeba cibulovými slupkami, nebo zkusit vybarvit či vypálit různé vzory.

Využití dřívek

Podmínkou využití počítacích dřívek je, aby je měli všichni zúčastnění. Počítací dřívka nahrazují body v různých soutěžích. Například, kdo vyhraje soutěž či sázku, dostane jedno počítací dřívko od všech ostatních. Jiná možnost je, že dva první získají dřívko od dvou posledních. Také každý může vložit jedno počítací dřívko do banku, který se pak rozdělí podle pořadí v soutěži, sázce, závodě. Možností je mnoho.

Zdobený obal na počítací dřívka z nevydělané kůže.

Ve využití počítacích dřívek se meze nekladou a je na každém, jak moc je zařadí do programu. Není nutné se o dřívka sázet a pak je definitivně prohrávat. Mohou klidně sloužit jen jako zástava, či body pro různé hry během výpravy nebo schůzky. Po sečtení na konci akce a vyhodnocení pořadí se dřívka mohou vrátit majiteli.

Zdálo se mi, že by se k indiánským počítacím dřívkům hodil i pěkný stylový obal. Pro jednu sadu jsem se nechal inspiroval tvarem daleko objemnějšího indiánského výrobku zvaného wizipan – ten byl původně určen na skladování potravin. K výrobě jsem použil zbytky nevydělané kůže – rawhide, kousek jelenice na třásně a kytičkovanou látku na horní zavírací část.

Samozřejmě je také možné ušít váček z jelenice s drobnou korálkovou výšivkou, nebo jen obyčejný látkový pytlík – to už záleží čistě na vaší fantazii!

Různé obaly na počítací dřívka.

Mám ještě jeden nápad: Přišlo mi dobré zařadit výrobu počítacích dřívek nejen do činnosti kmene, ale dokonce by to mohl být bod v zasvěcovací stezce. Dřívek by si každý nováček musel vyrobit dvacet + jedno navíc. To liché by se mohlo v klubovně ukládat do nějakého vaku, pouzdra, truhličky s označením – kdo a kdy dřívko vyrobil. Časem by z toho mohla vzniknout pěkná sbírka, která je součástí historie kmene.

Liga lesní moudrosti

Výroba dřívek je velmi dobrý trénink zručnosti a pečlivosti. Pro woodcraftery je jejich výroba součástí činu Knihy orlích per 3AA1 Vyřezávání her a hraček. Úkol zní:

Vyrob z proutků sadu 20 počítacích dřívek a navíc pěkně vyřež funkční a bezpečné pomůcky k různým hrám, které si pak i zahraješ (např. hokejka, rovný oštěp s opalovanou špičkou, bumerang, špaček s pálkou, kuželky, pár sněžných hadů, sada indiánských či vrhcábových kostek, domino, sada figurek ke stolní hře, píšťalka z vrbového proutku, zvučící dřívko, létací vrtulka, mlýnek na potoce). Čin: 5 různých her + počítací dřívka, velký čin: 12 různých her.

Text je zkrácenou podobou článku, který vyšel v časopise Woodcraft 2/2022.

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This